یکی از فرماندهان میدانی مخالفان مسلح سوریه اعلام کرد که نیروهای سوری مورد حمایت ترکیه تا ۴۸ ساعت آینده به شهر دابق خواهند رسید که اهمیت دینی فراوانی برای این گروه تروریستی دارد.

به گزارش پرس شیعه؛ احمد عثمان، از فرماندهان لشکر سلطان مراد که مورد حمایت ترکیه است، گفت اگر برنامۀ عملیات آنگونه که مورد نظر است پیش رود، نیروهای این لشکر تا ۴۸ ساعت آینده به شهر دابق خواهند رسید. او افزود که البته پیش روی به سوی دابق به دلیل بمب هایی که داعش در مسیر کار گذاشته است، کند است.
دابق شهر کوچکی در استان حلب، در شمال سوریه، و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر حلب است. جمعیت دابق در سرشماری سال ۲۰۰۴ بیش از ۳ هزار نفر بوده‌است. این شهر از سال ۲۰۱۴ در کنترل نیروهای داعش قرار دارد.
داعش نشریه رسمی خود را با نام دابق منتشر می‌کند. طبق حدیثی که در صحیح مسلم نقل شده پیش از آخرالزمان نبردی در این ناحیه میان سپاه اسلام و رومیان(غربیان) بر پا می‌شود که علی‌رغم کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان، به پیروزی مسلمانان منجر می‌گردد.
چندی پیش، روزنامه انگلیسی”دیلی اکسپرس” در گزارشی نوشت براساس اعتقادات داعش، منطقه “دابق” سوریه صحنه نبردی به نام ” دشت دابق” بین ارتش مسلمانان و ارتش های غرب است، نبردی که پایان کار دنیا خواهد بود. این روزنامه افزود بر پایۀ باورهای داعش این جنگ نزدیک است.