وزارت امور خارجه کویت با اطلاع از دستگیری ۲۴ تبعه این کشور در آمریکاتوسط پلیس به ظن اتهامات تروریستی، ضمن گلایه از بازداشت های طولانی مدت اتباع خود در آمریکا، تلاش هایی را نیز برای آزادی این افراد آغاز کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ در تابستان سال جاری تعداد زیادی از شهروندان کویتی برای گذراندن تعطیلات به مناطق مختلف آمریکا سفر کردند و شرایط سخت گیرانه پلیس مهاجرت آمریکا در مرزهای ورودی و فرودگاه های این کشور منجر به بازداشت بیش از ۲۰ تن از اتباع کویت شده است.

مهمترین دلیل این بازداشت ها که پس از بررسی اطلاعات تلفن های همراه اتباع کویتی از سوی پلیس آمریکا اعلام شده، وجود عکس هایی مرتبط با داعش و یا موارد مشابه در تلفن این افراد بوده است.

دولت کویت پیش از این نیز به شهروندان خود درباره بررسی محتویات تلفن همراهشان قبل از سفر به آمریکا هشدار داده بود، تا مطمئن شوند در تلفن همراهشان مطلب یا فایلی مرتبط به تندروهای افراط گرا وجود نداشته باشد.

رسانه های محلی کویت روز دوشنبه با اعلام این خبر تصریح کردند که در فرودگاه های آمریکا ممکن است اطلاعات تلفن همراه افراد یا سیستم های هوشمند همراه آنان بررسی شود که به همین علت نباید هیچ اطلاعات یا تصویری مربوط به تندروها و یا درگیری ها در مناطق درگیر و گروه های تروریستی در وسایل آنها وجود داشته باشد.

روزنامه الرای در این زمینه نوشت: بزرگترین مشکل فراروی گردشگران کویتی قوانین خاص مربوط به هر یک از ایالت های آمریکاست که بشدت با تروریسم مقابله می کنند و علاوه بر موارد دستگیری، پلیس آمریکا تعدادی از جوانان کردشگر کویتی را نیز به کشورشان باز می گرداند.

در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار دانشجوی کویتی در دانشگاه های آمریکا تحصیل می کنند که این سختگیری ها از سوی پلیس آمریکا به چالشی مهم برای آنها تبدیل شده است. پلیس آمریکا علاوه بر تلفن همراه، لب تاب های اتباع کویتی و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را نیز بشدت کنترل و بررسی می کند.

یک مقام مطلع در وزارت امور خارجه کویت با انتقاد از سیاست واشنگتن در دستگیری طولانی مدت اتباع کویتی گفت: در حال حاضر تعدادی از اتباع کویتی ماههاست که دربند هستند، چرا که آمریکا تدابیر امنیتی را در فرودگاه های خود تشدید کرده و این موضوع موجب تغییر مقصد گردشگران کویتی از آمریکا به کشورهای اروپایی می شود.