تمامی نیروهای پلیس و امنیتی کویت به حالت آماده باش درآمده و خودروهای پلیس برای حفظ امنیت و کنترل تردد خودروها به طور گسترده در اطراف حسنیه ها مستقر هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ بر اساس تدابیر اتخاذ شده و دستورات وزارت کشور صدها تن از نیروهای داوطلب مردمی با پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی عملیات بازرسی بدنی عزاداران حسینی را انجام می دهند و تلفن های همراه آنها نیز با دقت کنترل می شود، دولت کویت سال جاری به دلیل تهدیدات گسترده تروریستی اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ امنیت حسینیه ها و مساجد را در مقایسه با سالیان گذشته بیشتر کرده است .
بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی وزارت کشور، حضور دسته های عزادارای در خیابان ها ممنوع اعلام شده و هرگونه سینه زنی و یا نوحه سرایی باید در فضای داخلی جسینیه ها انجام شود، سخنرانان نیز برای بیان مطالب خود از بیان مسائل شبهه ناک طابفه ای که به وحدت ملی میان اهل سنت و شیعیان ضربه می زند منع شده اند.
به نوشته روزنامه الرای، وزارت کشور کویت پیش از فرارسیدن ماه محرم جلسات هماهنگی را نیز با مالکان حسینیه ها برگزار کرده و هماهنگی های نهایی جهت برگزاری مناسب آیین های عزاداری را انجام داده بود.
بر اساس سنتی که در میان اهل سنت در کویت است، بسیاری از خیرین و محبان اهل بیت، در دهه محرم مشارکت گسترده ای در فعالیت های خیریه و ارائه کمک های مالی به حسینیه ها و تکایا داشته و این خود انسجام و الفت را در جامعه متنوع کویت افزایش می دهد.