ولیعهد سعودی که جنگ علیه ملت یمن را به راه انداخته، شبیه به قمار بازی است که هر بار می بازد و به دنبال برنده شدن در نوبت بعدی است و سبب شده که آل سعود مرد بیمار خاورمیانه لقب بگیرد.

 عربستان‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

جنگ افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به شهادت بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است. رژیم سعودی و متحدانش تاکنون به دلیل مقاومت مردم یمن نتوانسته‌اند به اهداف خود در این کشور(به قدرت رساندن  دست نشاندگان خود) برسند.

نردبانی که برای پایین آمدن محمد بن سلمان فراهم شده است

اوضاع محمد بن سلمان در یمن به مثابه فردی است که به بالای درختی رفته است که نمی تواند پایین بیاید و نردبانی هم برای وی وجود ندارد اما پس از تحمل ضربات مهلک از سوی یمنی ها، فرصتی و به عبارت دیگر نردبانی برای وی مهیا شده  که از تنگنایی که بدان گرفتار شده است، خارج شود و این طرح ابتکاری است که صنعا ارائه داده است.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن جمعه ۲۰ سپتامبر با اعلام آتش‌بس مشروط، ائتلاف متجاوز سعودی را به توقف جنگ دعوت و تاکید کرد که عربستان از فرصت آتش‌بس استفاده کند.

مواضع نمایشی و تداوم حملات ددمنشانه به ملت یمن

خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان پس از آن اعلام کرده بود: عربستان به آرامشی که از جانب حوثی ها در یمن اعلام شده با دید مثبت می‌نگرد و امیدوار است که به صورت عملی اجرا شود.

حسین العزی معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن به موضع گیری خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی درباره طرح ابتکاری صنعا واکنش نشان داد. وی در توییتی اعلام کرد: «آنچه از سوی خالد بن سلمان در قبال ابتکار صنعا مطرح شد، نشانه‌ای مثبت و در راستای ندای صلح و عقل است.  آنچه که باعث خوشحالی ما است و همیشه و همواره بر آن تأکید کرده و به آن پایبند خواهیم بود،‌ این است که از موضع مدافع رفتار می‌کنیم نه متجاوز. تمام نبردها و مبارزه‌های ما فقط برای صلح بوده و همچنان نیز برای صلح خواهد بود».

ائتلاف متجاوز سعودی اما بی تفاوت نسبت به این پیشنهاد یمنی ها، به حملات خود به مناطق مختلف یمن ادامه می دهد.

محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن در این باره اعلام کرد: «طرح مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن در راستای حسن نیت و تمایل به صلح و ثبات در یمن و پایان جنگ و محاصره است. تا به این لحظه پاسخ به طرح از حد موضع گیری مبهم فراتر نرفته است و به سطح مطلوبی نرسیده است که ما آنرا مثبت تلقی کنیم. ادامه این وضعیت به باقی ماندن و استمرار طرح و تبدیل آن به آتش بس فراگیر کمکی نمی کند اگر موضع روشنی اتخاذ نشود. مردم یمن خواهان توقف جنگ و پایان محاصره هستند و آنگاه و در صورتی که این خواسته ملت یمن اجابت شود ما می توانیم آنرا مثبت تلقی کنیم».

محمد بن سلمان که جنگ علیه ملت یمن را به راه انداخت شبیه به قماربازی است که هر بار می بازد و به امید برنده شدن در دور بعدی استمحمد بن سلمان که جنگ علیه ملت یمن را به راه انداخت شبیه به قمار بازی است که هر بار می بازد و به دنبال برنده شدن در نوبت بعدی است. اما وی هنوز پول دارد و مشوقین زیادی هستند که وی را تشویق به ادامه قماری می کنند که همه آنچه را در اختیار دارد، خواهد باخت.

اخیرا محمد بن سلمان و برادرش خالد بن سلمان طرح ابتکاری صنعا را مثبت تلقی کرده اند اما این جز حباب رسانه ای بیش نبوده است و از حد حرف فراتر نرفته است و فقط در توییتر مشاهده شده است. به نظر می رسد که آنها به دنبال دوری از سرزنش شدن و وقت کُشی هستند زیرا همچنان جنگنده های آنها بر آسمان یمن جولان می دهد و به حملات ددمنشانه خود به ملت یمن ادامه می دهند.

سعودی ها در این مرحله به ویژه پس از عملیات بزرگ یمنی ها علیه تاسیسات نفتی آرامکو در شرق عربستان وعملیات نصر من الله در محور نجران باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند. عقل و منطق ایجاب می کند که با کمترین خسارت از یمن خارج شوند و بن سلمان میز قمار را ترک کند. جنگ یمن طی پنج سال گذشته برای ریاض ثمری به دنبال نداشته است و بهتر است که مقامات سعودی توصیه  عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن و سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان و دیگر نصحیت کنندگان را گوش کنند. این در شرایطی است که ریاض سرسپرده آمریکایی هاست و آنها تصمیم جنگ و صلح را مشخص می کنند و آل سعود فقط طرحهای آمریکا را پیاده می کند.

پس لرزه های شکست در یمن و وحشت بن سلمان

اما نکته دیگر این است که تبعات جنگ و شکست در یمن در داخل عربستان آرام آرام تاثیر خود را بر جای گذاشته است و بن سلمان نگران پس لرزهای شکست در یمن است به ویژه که اعضای برجسته آل سعود مراتب ناخرسندی خود را از سیاست بن سلمان ابراز داشته اند این به ویژه پس از عملیات بزرگ یمنی ها به آرامکو بیشتر نمود پیدا کرده است. به عبارت دیگر جنگ یمن به مثابه تیشه ای است که بن سلمان به ریشه خود زده است. موقعیت و جایگاه سعودی در سطح منطقه و دنیا نیز در معرض خطر قرار داده است.

نشریه فیگارو در گزارشی از شکست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در هر ۳ جبهه نظامی، سیاسی و دیپلماتیک خبر داد و اعلام کرد: « در حال حاضر پادشاهی آل‌ سعود مانند مرد بیمار خاورمیانه به نظر می‌رسددر حال حاضر پادشاهی آل سعود مانند مرد بیمار خاورمیانه به نظر می رسد ولی موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران تغییر یافته است. دو سال و نیم پیش، آل‌سعود به وسیله ثروت و متحدینی که داشت، می‌توانست خود را قدرتی بخواند که می‌تواند وضعیت راهبردی خاورمیانه را تغییر دهد. آن زمان، ترامپ در اولین سفر خارجی خود به عربستان رفت. در آن زمان تصور می‌شد که خصوصی‌سازی تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی می‌تواند ۲ تریلیون دلار درآمد ایجاد کند و این پول در زمینه فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری شود. بن سلمان ادعا می‌کرد که ابزارهای لازم برای کشیدن عملیات نظامی به داخل خاک ایران را در اختیار دارد. اما امروز اوضاع دیگر آنطور نیست. اکنون این پادشاهی مانند مرد بیمار خاورمیانه به نظر می‌رسد و از نظر نظامی، سیاسی و دیپلماتیک، در موضع ضعف قرار دارد».

ریاض فرصت طلائی که صنعا در اختیارش گذاشته است را از دست ندهد

شاید سعودی ها به نصحیت گوش نکنند اما به هشدار و تهدید گوش می کنند و ضربات بسیار مهلک تر از جانب یمنی ها دریافت خواهد کرد. با وجود اینکه سعودی ها مدعی عادی سازی روند تولید نفت از میادین هدف قرار گرفته، شده اند اما به اعتقاد بسیاری از ناظران تاثیرات عملیات بزرگ یمنی ها به بقیق و الخریص به قوت خود باقی است.

ریاض باید بداند که صنعا ۲۰۱۹ مانند صنعا قبل از ۲۰۱۵ نیستریاض باید بداند که صنعا ۲۰۱۹ مانند صنعا قبل از ۲۰۱۵ نیست و باید هشدار یمنی ها را جدی بگیرد. موضع گیری صرف کافی نیست به ویژه که سعودی ها اجازه ورود کشتی ها به الحدیده را نمی دهند و فرودگاه صنعا همچنان بسته است و حملات جنگنده های سعودی هم ادامه دارد. اگر این مشکلات حل شود به مثابه خوش بینی است اما در غیر این صورت پاسخ شدید یمنی ها کوبنده تر از قبل خواهد بود.

همه آنچه تاکنون از سوی سعودی ها صادر شده است در راستای وقت کُشی و حیله گری و مکاری بوده است و ریاض به دنبال این است که با این موضع گیری های رسانه‌ای و غیرعملی مانع از حملات یمنی ها به مراکز حیاتی عربستان شود به ویژه که از تکرار عملیاتی مانند بقیق به شدت هراس دارد و از این رو به دنبال آتش بس جزیی و تداوم حملات در جبهه ها با مزدورانش است. ریاض قصد دارد که مانع بهره برداری صنعا از پیروزی بزرگ در عملیات نصر من الله و عملیات بزرگ پهپادی علیه آرامکو شود.

مقامات سعودی باید گام عملی انجام دهند و محدودیت های اعمال شده علیه کشتی ها به الحدیده را بردارند و حملات هوایی را متوقف کنند و اجازه فعالیت فرودگاه صنعا را بدهند وگرنه باید منتظر ضربات آتی یمنی ها که بسیار دردناکتر خواهد بود، بمانند.

منبع؛ مهر/فرزاد فرهادی