مدرس حوزه علمیه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه عاشورا یک حادثه تاریخی ساده نیست، بلکه یک فرهنگ و مکتب بزرگ است، گفت: پیام عاشورا، ولایت‌مداری، استکبارستیزی و عدم تسلیم مقابل قدرت‌های فاسدی است که در لباس دین به اسلام خیانت می‌کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تسنیم، مولوی عبدالغنی دهانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: هدف از قیام عاشورا را باید از زبان خود امام حسین(ع) بشنویم و ایشان فرمودند من برای احیای سنت رسول الله(ص)، امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح دین قیام کردم، زیرا اگر این قیام نبود، امروز شاید نامی هم از اسلام باقی نمانده بود.

وی افزود: در دوران امام حسین (ع) شخصی رهبری مسلمانان را به دست گرفته بود که علناً ترک نماز می‌کرد، شرب خمر می‌کرد و هیچ ابایی از گناه نداشت، لذا قیام امام حسین(ع) علیه چنین حکومتی که نام اسلامی داشت، موجب شد تا اسلام زنده بماند.

مولوی دهانی بیان کرد: اگر ما خود را پیرو امام حسین (ع) می‌دانیم، باید در عصر خودمان مریدی حقیقی برای ایشان باشیم؛ امروز هم جاهلیت مدرن در جامعه وجود دارد و کسانی می‌توانند به پیروی از اباعبدالله (ع) در مقابل این جهالت و کفر بایستند که اهل بیت (ع) را شناخته و عشق به این خاندان در قلبشان وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه پیروی از امام حسین(ع) نیاز به بصیرت و دشمن‌شناسی دارد، گفت: امروز هم کسانی هستند که در لباس دین به اسلام و مسلمین ضربه می‌زنند، مانند تکفیری‌هایی که در سوریه و عراق به روی برادران مسلمان خود اسلحه می‌کشند و یا حکام آل سعود که با صهیونیست‌ها هم پیمان شده و به امت اسلامی خیانت می‌کنند.

مدرس حوزه علمیه اهل سنت زاهدان اظهار کرد: عاشورا یک حادثه تاریخی ساده نیست، یک فرهنگ و مکتب بزرگ است که پیام آن ایستادگی در مقابل هر قدرتی است که به اسلام و دین خدا ضربه بزند؛ فرهنگ کربلا، ایثار، شهامت، بصیرت، ولایتمداری و از خودگذشتگی است.

وی گفت: همانطور که شهدای کربلا خود را سپر بلای امامشان قرار دادند و تا آخرین نفس دست از پیروی از امام خود نکشیدند، ما هم باید خود را ملزم به پیروی از رهبرمان بدانیم و این درس ولایتمداری را از قیام عاشورا بیاموزیم.

این عالم اهل سنت در پایان افزود: درس دیگری که عاشورا به ما می‌دهد، درس استکبارستیزی است؛ باید بدانیم که دنیای کفر و استکبار هیچ گاه دلشان به مسلمانان نمی‌سوزد و هیچ گاه مصلحت دنیای اسلام را در نظر نمی‌گیرند، لذا نباید چشم امید به آنان بست.