اعلام آمریکا مبنی بر تصمیم خود برای عقب نشینی از برخی مناطق در شمال شرق سوریه در سایه حمله نظامی ترکیه و تنها گذاشتن کردهای این منطقه پیام های مهمی به دنبال دارد.

 حمله نظامی اخیر ترکیه علیه مواضع کردهای سوریه که پیش از این از حمایت آمریکا برخوردار بودند در سایه عقب نشینی آمریکا از این مناطق باعث شده که افکار عمومی مجددا به سمت بدعهدی های آمریکا در قبال کشورها و گروه های مختلف معطوف شود.

در مناطق شمال سوریه اعراب و کردها ساکن هستند. اما منطقه کشیده شده از تل ابیض تا رأس العین دربرگیرنده ساکنان عرب است و در بخش زیادی از مناطق مرزی میان سوریه و ترکیه اکثریت ساکنان را کردها تشکیل می دهند. ترکیه همواره به یگان های کرد به عنوان عناصر تروریست می نگرد و معتقد است در صورتیکه حاکمیت خودگردان به آنها داده شود تبدیل به الگویی برای کردهای ترکیه خواهد شد.

اقدام آمریکا در خصوص تنها گذاشتن کردهایی که تا پیش از این همواره از آنها به عنوان کردهای تحت حمایت آمریکا یاد می شد به قدری ناگهانی بود که بسیاری از تحلیل گران از آن به عنوان یک شوک یاد کرده اند. البته این اقدام آمریکا برای کشورهای مستقل که به بدعهدی های واشنگتن عادت دارند نمی تواند به عنوان یک شوک مطرح شود بلکه تکرار سناریوهای مصلحت طلبانه واشنگتن در قبال هم پیمانان خود به شمار می شود. در این خصوص سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی به مناسبت عزاداری امام حسین(ع) در مجتمع سیدالشهداء در ضاحیه جنوبی بیروت به این مسأله اشاره کرد. وی گفت که آمریکایی ها متحدان خود را حفظ نمی کنند و به توافقنامه ها احترام نمی گذارند.

وی در اشاره به تصمیم اخیر آمریکا در شانه خالی کردن از حمایت کردهای سوریه تصریح کرد: آمریکایی ها در یک چشم به هم زدن کردها (در سوریه) را رها کردند و این سرنوشت هر کسی است که بر روی آمریکا حساب کند. تکیه بر آمریکایی ها ممکن نیست و آنها پشت هر کس را که به آنان تکیه کند خالی می کنند. هیچ کس نمی تواند به آمریکایی ها اعتماد کند و روی توافق با آنها حساب کند چرا که سرنوشتش خواری و ذلت خواهد بود.

حتی تحلیل گران آمریکایی و مسئولان این کشور نیز به این اقدام واشنگتن واکنش نشان داده اند. ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا با انتشار پیام هایی اقدام دونالد ترامپ در حمایت از تحرکات نظامی ترکیه علیه کردهای سوری را زیر سوال برد. وی تاکید کرد که دونالد ترامپ کردها را به زیر اتوبوس پرت کرد.

عقب نشینی آمریکا از شمال سوریه صهیونیستها را نیز شوکه کرده است به طوریکه مسئولان رژیم صهیونیستی اعلام کردند که بخش سیاسی و امنیتی این رژیم از تصمیم آمریکا مبنی بر عقب نشینی از مناطقی در شمال شرق سوریه و دست کشیدن از کردهای این کشور شوک زده شده است. آنها اعلام کردند که تصمیم آمریکا بدون اطلاع قبلی به تل آویو صورت گرفته است.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که دست کشیدن آمریکایی ها از کردهای سوریه یک نتیجه مثبت نیز به همراه خواهد داشت و آن نزدیک شدن کردهای سوریه به نظام حاکم این کشور است. کردها دیگر باید از گذشته درس گرفته باشند و فهمیده باشند که هیچ کس اندازه مسئولان سوریه به حال آنها دل نمی سوزاند و آمریکا تنها در اندیشه منافع خود بوده و در مواقع لزوم و هر جا که مصلحت اقتضا کند پشت هم پیمانان خود را خالی می گذارد؛ کما اینکه یکی از مسئولان کردهای سوریه اعلام کرده است که این نیروها احتمالا مذاکرات با دمشق  و مسکو را برای پر کردن خلأ امنیتی یا مقابله با حمله ترکیه آغاز می کنند. فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه در اولین واکنش رسمی دمشق در خصوص تهدید ترکیه به انجام عملیات نظامی علیه کردها در شمال سوریه، کردها را به بازگشت به آغوش وطن دعوت کرد.

گرچه عقب نشینی آمریکا از شمال سوریه یک اقدام تاکتیکی بوده و حرف و حدیث هایی در خصوص معامله میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پشت پرده منتشر شده است اما کردهای سوریه باید به این مسأله به عنوان یک نکته مهم در تعامل با آمریکا نگاه کنند.

آمریکا بارها نشان داده که به تعهدات خود در قبال هیچ گروه و یا کشوری پایبند نیست و تمام توافقنامه های نوشته شده یا نانوشته خود را با طرف مقابل زیر پا می گذارد. مهم ترین نمونه بد عهدی آمریکا، به توافق هسته ای ایران برمی گردد؛ توافقی که زیر نظر جهانیان و با موافقت دولت وقت آمریکا محقق شد اما دیری نپایید که با قدرت گرفتن ترامپ این توافقنامه نیز زیر پا گذاشته شد. ترامپ از زمانیکه به قدرت رسیده است از بسیاری از معاهده ها و توافقنامه های جهانی و بین المللی به ویژه توافقنامه های امضا شده با روسیه خارج شده است.

این مسأله باعث می شود جایگاه آمریکا در منطقه و جهان بیش از پیش خدشه دار شده و اعتماد هم پیمانان آمریکا به این کشور بیش از پیش کمرنگ شود.

در این میان باید به یک نکته اشاره کنیم و آن این است که دولت آمریکا در واقع از کارت کردها برای اعمال فشار بر اردوغان استفاده کرده است. به نظر می رسد که در شرایط کنونی منافع آمریکا و کردهای سوریه با یکدیگر تعارض پیدا کرده و زمان آن رسیده که آمریکا به ائتلاف خود با آنها پایان دهد. آمریکا با کردهای سوریه بر اساس منافع خود تعامل می کند. اردوغان نیز که به دنبال تحقق اهداف انتخاباتی از طریق اجرای این عملیات نظامی است تلاش میکند جایگاه خود را در میان مردم ترکیه تقویت بخشد.

در نهایت باید گفت که وقت آن رسیده است که کردهای سوریه در کنار نیروهای مسلح این کشور در برابر تمام متجاوزینی که تمامیت ارضی سوریه را زیر پا گذاشته اند ایستاده و برای دفاع از کشور خود به دون اعتماد به بیگانگان و کشورهای خارجی متحد شوند.

منبع؛ مهر/ فاطمه صالحی