آیت الله حائری شیرازی گفت: آنچه در حضرت عباس(ع) مهم است بصیرت است. آنچه به انسان ارزش می‌دهد بصیرتش است، صبر در سایه بصیرت ارزش پیدا می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ اولین نشست از سلسله نشست‌های کتابنوش با سخنرانی آیت الله حائری شیرازی، روز سه شنبه ۱۳مهر ماه (دوم محرم) در مرکز تبادل کتاب برگزار شد.

کتابنوش عنوان مجموعه نشست‌های نقد، رونمایی و بازنمایی کتاب است که باهمکاری کانون اندیشه جوان و مرکز تبادل کتاب قرار است هر دو هفته یکبار در مرکز انجام گیرد. نگاه چند بعدی به کتب و بررسی آن از جهات مختلف را میتوان از ویژگیهای سلسله نشست‌های کتابنوش دانست.

در اولین نشست کتابنوش به مناسبت ایام ماه محرم، به بازنمایی کتاب «ماه به روایت آه» با سخنرانی آیت الله حائری شیرازی و صادق کرمیار پرداخته شد.

آیت الله حائری شیرازی به عنوان دومین سخنران این نشست موضوع سخنرانی خود را با توجه به موضوع کتاب،‌ حضرت عباس(ع) قرار داد و با بیان این نکته که هر کسی از زاویه‌ای وارد بحث و شخصیت ایشان می‌شود صحبت خود را با شعر ذیل آغاز کرد، هرکسی از ظن خود شد یار من/ از درون من نجست اسرار من… و ادامه داد: ما وقتی سر این سفره می‌نشینیم که از این مائده‌ آسمانی توشه‌ای برداریم، ببینید چه توشه‌ای پایدارتر و ماندگارتر است همان را بردارید. چطور یک انسان عباس بن علی(ع) می‌شود؟

ایشان با بیان این مطلب که آیا انسان را کوک کرده‌اند تا بشود عباس بن علی(ع)، بیان داشت: امتیاز انسان در کوک نبودن او است.

وی در ادامه در این خصوص توضیحاتی داد و بیان کرد: قرار است انسان آزمایش بشود، لذا باید سمیع و بصیر باشد. چرا عباس(ع) معامله روی رهایی خودش و برادرانش نکرد؟ روی هیچ‌چیزی با بصیرتش معامله نکرده است، خودش را می‌خواهد معامله کند. فقط یک نفر طرف معامله عباس(ع) است، عباس همه چیز از خدا گرفته و همه چیز را با خدا معامله می‌کند. وقتی عباس (ع) هر چیزی که داشت با خدا معامله کرد، خدا با او چه می‌کند؟ عکس العمل خدا با عباس(ع) چیست؟

آیت الله حائری در پایان صحبت خود بیان کرد: من اگر بخواهم از شرح حال حضرت عباس(ع) از این مائده آسمانی بگویم، کسی اگر بخواهد از این سفره چیزی بردارد، بصیرت بردارد. از حضرت عباس(ع) بصیرت بیاموزید، بصیرتش را به هیچ‌چیز نفروخت. آنچه در حضرت عباس(ع) مهم است بصیرت است. آنچه به انسان ارزش می‌دهد بصیرتش است، صبر در سایه بصیرت ارزش پیدا می‌کند.

او در پایان با اشاره به کتاب «ماه به روایت آه»، بر ضرورت پرداخت‌های ادبی و هنری به معارف دینی تأکید کرد: این آثار را برای معرفی هرچه‌ بهتر چهره‌هایی چون قمر بنیهاشم به مخاطبان خود ارزشمند دانست.

کانون اندیشه جوان با هدف رواج کتاب و کتابخوانی در بین مخاطبان، بازخوانی و برجسته سازی کتب مهم و تاثیرگذار، رونق بخشی به بازار کتاب و مراکز فعال جبهه فرهنگی انقلاب، و بررسی عمیق‌تر مسائل روز جامعه مجموعه نشست‌های نقد، رونمایی و بازنمایی در مرکز تبادل کتاب را برگزار خواهد کرد.

مراسم اولین نشست بازنمایی کتاب در مرکز تبادل کتاب، سه شنبه ۱۳مهر ماه (۲ ماه محرم) ساعت ۱۵ تا ۱۸ با برگزار ‌شد.