نظامیان رژیم صهیونیستی کشتی «زیتونه» را که در صدد رساندن کمک های بشردوستانه به نوار غزه بود، توقیف کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فلسطین الیوم، نظامیان یگان دریایی رژیم صهیونیستی کشتی زیتونه را توقیف کرد.

بر اساس این گزارش رژیم صهیونیستی کشتی زیتونه را که برای رساندن کمک های بشردوستانه به سمت نوار غزه در حرکت بود و قصد شکستن محاصره غزه را داشت، در مقابل بندرهای نوار غزه توقیف کرد.

نظامیان رژیم صهیونیستی سرنشینان این کشتی را مجبور کردند که به بندر اسدود بروند.

۲ ساعت قبل از یورش نظامیان صهیونیست به این کشتی، ارتباط این کشتی با کمیته بین المللی شکست محاصره غزه قطع شده بود و سرنشینان آن از احتمال هجوم صهیونیست ها خبر داده بودند.

در همین راستا و پیش از این «زاهر بیراوی» رئیس کمیته بین المللی شکست محاصره غزه نیز اعلام کرد که به سفارت آمریکا در تل آویو پیام داده که برای جلوگیری از هجوم به سرنشینان کشتی، بر صهیونیست ها فشار وارد کند.

گفتنی است ۱۵ فعال زن‌ از جمله «مایرید مارگارت ماگوایر» برنده جایزه نوبل صلح سوار بر کشتی زیتونه هستند؛ این فعالان که به محاصره ۱۰ ساله نوار غزه اعتراض دارند با این اقدام سمبلیک خود خواهان پایان دادن به این محاصره هستند.

کشتی زیتونه اوایل ماه جاری (اکتبر) از بندر «بارسلونا» در اسپانیا برای شکستن محاصره غزه به سمت بندر این شهر حرکت کرده است. ناوگان چهارم آزادی در ابتدا شامل دو کشتی زیتونه و «أمل» بود که در نیمه سپتامبر از بندر بارسلونای اسپانیا به سمت غزه راه افتادند اما در میانه مسیر با مشکل روبرو و از ادامه راه بازماند.

رژیم صهیونیستی که سابقه حمله به کشتی‌های کمک‌های انسانی برای غزه را دارد، در سال ۲۰۱۰ به کاروان دریایی «آزادی غزه» متشکل از ۶ کشتی حامل ۶۶۳ فعال حقوق بشری از ۳۷ کشور در آب‌های آزاد یورش برد که درپی آن ۶۰ فعال زخمی و ۹ تبعه ترکیه کشته شدند. اکنون نیز نگرانی‌ها از احتمال تکرار واقعه ۶ سال قبل وجود دارد.