با استقرار قوی ترین سامانه های پدافند هوایی روسیه در سوریه، شرایط نبرد در آن کشور نسبت به گذشته تغییرات محسوسی داشته است.

به گزارش پرس شیعه؛ روسیه به داشتن صنایع موشک های پدافند هوایی شهرت دارد و سالیان متمادی در صدد در امان نگه داشتن آسمان خود در برابر دشمنان است.
روسها درماههای گذشته مدرن ترین سامانه دفاع هوایی در جهان یعنی اس ۴۰۰ ، و درروزهای اخیر موشک های اس ۳۰۰ را به سوریه فرستاده اند.
میان سامانه های دفاع هوایی روسیه “اس ۳۰۰ – وی ۴ و اس ۴۰۰ در بردارنده موشک های دوربرد تفاوت هایی وجود دارد. سامانه اس ۳۰۰ پس از بهینه سازی به “اس ۳۰۰ – V4 ” تبدیل شد و توانست جنگنده ها را در فاصله ۴۰۰ کیلومتری سرنگون کند.
موشک های اس ۳۰۰ – وی ۴ به سامانه پیشرفته تری تبدیل شدند که می توانند موشک های کروز و کلاهک های جنگی موشک های تاکتیکی بالستیک و همچنین حملات زمینی را مورد اصابت قرار داده و منهدم کنند.
علاوه بر آن موشک های اس ۳۰۰ – وی ۴ توانستند هدف های هوایی از جمله موشک های میان برد بالستیک را مورد اصابت قرار دهند.
اما موشک های “اس ۴۰۰ تریومف” می توانند هر گونه حمله هوایی از جمله هواپیماها و بالگردها و هواپیماهای هدایت شونده بدون خلبان و موشک های بالستیک تاکتیکی را مورد اصابت قرار دهند که سرعت آنها می تواند به ۴۸۰۰ متر در ثانیه برسد.
رادار این موشک ها می تواند ضمن پوشش کامل سرزمین سوریه هر نوع پرنده ای را شناسایی کند و همچنین می تواند مناطق غربی عراق و رژیم صهیونیستی و اردن و شمال سینا در مصر و بخش وسیعی از ترکیه از جمله آنکارا و بخش شرقی دریای مدیترانه را مورد پوشش قرار دهد.