قطر و کویت اعلام کردند تصویب قانون موسوم به «جاستا» مخالف با اصل قواعد روابط میان کشورهاست.

به گزارش پرس شیعه؛ «محمد عبدالله المبارک الصباح» وزیر مشاور در امور کابینه کویت اعلام کرد: با نگرانی تمام تصویق قانون «جاستا» (عدالت در برابر حامیان تروریسم) را دنبال می‌کنیم زیرا این قانون منبع نگرانی برای جامعه بین‌المللی ای است که قواعد روابط میان کشورها بر اساس اصل برابری و مصونیت حاکمیتی را مشخص کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کویت «کونا»، وی افزود: ما تاکید می‌کنیم تصویب قوانینی که به این اصول ضربه می‌زند، بر تمام کشورهای جهان از جمله آمریکا تاثیر خواهد گذاشت به علاوه اینکه تاثیرات منفی بر تلاش‌ها و همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم خواهد داشت.

وزیر مشاور در امور کابینه کویت در ادامه ابراز امیدواری کرد در این قانون تجدیدنظر شود.

قطر

«عبدالله بن ناصر آل خلیفه» رئیس شورای وزیران و وزیر کشور قطر نیز اعلام کرد قانون جاستا نقض اصول برابری و مصونیت حاکمیت برای کشورهاست.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی قطر «قنا»، وی افزود: قانون مذکور نقض عرف بین‌الملل است که روابط میان کشورها بر پایه آن بنا شده است.

پیش‌تر امارات و بحرین نیز به تصویب این قانون در کنگره آمریکا اعتراض کرده بودند.

اوباما روز جمعه (دوم مهرماه) پیش‌نویس قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» را که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود، وتو کرده بود اما روز چهارشنبه (هفتم مهرماه) این مصوبه بار دیگر در مجالس سنا و نمایندگان به رای گذاشته و تصویب شد.

قانون مذکور به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر اجازه می‌دهد از مقامات عربستانی‌ای که در این حادثه تروریستی دست داشته‌اند، شکایت کنند.