نهایی شدن مذاکرات اخیر وزارت راه و شهرسازی و شرکت ایرباس فرانسه برای فروش ۱۱۸ هواپیمای نو به ایران، امید بسیاری به وجود آورده تا شرایط ناوگان هوایی کشور که در طول این سال‌ها چندان اوضاع خوبی نداشته را دگرگون کند .

به گزارش پرس شیعه، به نقل از ایسنا نهایی شدن مذاکرات اخیر وزارت راه و شهرسازی و شرکت ایرباس فرانسه برای فروش ۱۱۸ هواپیمای نو به ایران، امید بسیاری به وجود آورده تا شرایط ناوگان هوایی کشور که در طول این سال‌ها چندان اوضاع خوبی نداشته را دگرگون کند؛ امیدی که برای محقق شدن به چند ماه زمان احتیاج خواهد داشت.

سبد خرید ۱۱۸ هواپیمایی ایران طوری طراحی شده که به نسبت نیاز کشور در سال های آینده هواپیماهایی با مدل‌های مختلف وارد ناوگان شود.

از این رو در فاصله کوتاه ایرباس‌های مدل ۳۲۰ و ۳۲۱ تحویل خواهند شد که با ظرفیت مسافرگیری کم‌تر از ۳۰۰ نفر در پروازهای داخلی و منطقه‌ای کاربرد خواهند داشت و پس از آن نیز نوبت به ایرباس ۳۳۰ و ۳۵۰ می‌رسد که هم از نظر برد پرواز به مسافت‌های طولانی‌تر حرکت می‌کنند و هم ظرفیت مسافرگیری بالاتری دارند.

همچنین بر اساس توافق انجام گرفته در صورتی که تمام مقدمات لازم برای بهسازی زیرساخت های ایران انجام گیرد از سال ۲۰۲۰ امکان ورود ایرباس۳۸۰ به کشور نیز وجود خواهد داشت. با این تفاسیر ایران در نخستین محموله باید در انتظار ایرباس‌های ۳۰ خود باشد، هواپیماهایی که شاید در سال آینده، نخستین فروند از آنها به ایران منتقل شود؛ موضوعی که معاون ایران ایر نیز آن را تایید می‌کند.

محمدی راد در پاسخ به این سوال که نخستین هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران چه زمانی به ناوگان کشور اضافه خواهند شد به ایسنا گفت: طبق توافقات اولیه تا پایان سال جاری میلادی باید چهار تا پنج فروند هواپیما به ایران تحویل شود.

وی درباره مابقی هواپیماهای مدنظر ایران نیز اظهار کرد: ما باید شرایط خود را برای امکانات هواپیما، کابین، شرایط صندلی و دیگر موارد اعلام کنیم تا پرنده هایی که از سال ۲۰۱۷ به ایران تحویل می شوند از هر نظر با خواسته های کشور هم خوانی داشته باشند.

این اطلاعات نشان می‌دهد ورود هواپیماهای مسافرتی ایران تا پایان سال جاری محتمل به نظر نمی‌رسد اما ایرباس در سال ۱۳۹۵ حداقل چند فروند هواپیما از قرارداد منعقد شده با ایران آماده تحویل خواهد کرد تا پس از آن با مذاکرات صورت گرفته بین طرفین مدل‌های بعدی بر اساس نظرات و شاخصه‌های مدنظر ایران تعیین تکلیف شود، فرایندی که کلید خوردن آن در سال۲۰۱۶ میلادی به معنای پایانش در سال ۲۰۲۴ خواهد بود.