وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان اعلام کرد که حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار پناهنده افغان از سال ۲۰۰۲ میلادی به کشورشان بازگشته‌اند اما سایر پناهندگان برای بازگشت داوطلبانه آمادگی ندارند بنابراین، دولت با فشار آنها را اخراج نکند.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از «اکسپرس نیوز»، «عبدالقادر بلوچ» وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان (SAFRON) در نشست سنای این کشور گفت: در حال حاضر دستکم یک میلیون و پانصد هزار پناهنده افغان ثبت شده در پاکستان وجود دارند اما پناهندگان غیر قانونی از این تعداد نیز بیشترند.

وی افزود: حدود سه میلیون و نهصد هزار پناهنده افغان از سال ۲۰۰۲ میلادی که شامل هفتصد هزار خانواده بودند به افغانستان بازگشته‌اند.

بلوچ اظهارداشت: نخست‌وزیر پاکستان مدت اقامت پناهندگان ثبت شده را تا ۳۰ ژوئن سالجاری تمدید کرده است و تمدید بیشتر تا ۳۱ دسامبر سالجاری نیز در نظر گرفته شده است.

وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان تصریح کرد: پناهندگان افغان برای بازگشت داوطلبانه به کشورشان آمادگی ندارند و ما نیز نمی‌توانیم آن‌ها را به اجبار از کشورمان اخراج کنیم زیرا اسلام‌آباد بر تعهد خود با جامعه جهانی پایبند است.

منابع دولتی پاکستان چندی پیش اعلام کردند که وزارت امور ایالتی و مرزی به دبیرخانه نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد داده که مدارک پناهندگان قانونی افغان تا سال آینده تمدید شود.

در صورتی که دولت فدرال پاکستان این پیشنهاد را تأیید کند، این چهارمین تمدید در مدت اقامت پناهندگان افغان خواهد بود.

تأیید یا رد مدارک پناهندگان قانونی افغان در اختیار کابینه فدرال پاکستان است.