وزارت خارجۀ آلمان اعلام کرد که برلین و شرکایش بر این مسأله توافق نظر دارند که ایجاد راه حل سیاسی برای بحران سوریه بدون مشارکت سازندۀ روسیه امکان پذیر نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ مارتین شیور، سخنگوی وزارت خارجۀ آلمان، در کنفرانس مطبوعاتی امروز جمعه گفت: «در نشست پنج جانبه با کشورهای آمریکا، فرانسه، ایتالیا و انگلیس به موضع واحدی رسیدیم که بر اساس آن ایجاد راه حل در سوریه بدون مشارکت روسیه و به عبارت دقیق تر، بدون مشارکت سازندۀ روسیه که مورد انتظار ماست، امکان پذیر نیست».
این دیپلمات آلمانی با بیان اینکه باید بین قضیۀ سوریه و اوکراین تفاوت قائل شد، افزود پیشنهاد فرانک والتر اشتاینمایر دربارۀ تخفیف مجازات های علیه روسیه، به صورت تدریجی و به موازات اجرای توافق های مینسک دربارۀ حل و فصل اوضاع اوکراین، هنوز به قوت خود باقیست.
استفان سایبرت، سخنگوی دولت آلمان، نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال بررسی تحریم های جدید علیه روسیه به دلیل اوضاع کشور سوریه، تأکید کرد که دولت آلمان همۀ گزینه ها را دربارۀ بازگرداندن اوضاع سوریه به حالت طبیعی بررسی می کند.
سایبرت با اشاره به این که روسیه و ایران مسئولیت ویژه ای در قبال توقف خشونت ها در سوریه دارند، افزود: «برای از سرگیری آتش بس در سوریه تلاش می کنیم؛ زیرا بدون آن نمی توان به روند سیاسی بازگشت».
سخنگوی وزارت خارجۀ آلمان روز چهارشنبه اعلام کرده بود که هیچ طرح مشخصی برای تحمیل تحریم علیه روسیه، ایران و سایرکشورها به دلیل حمایت از دولت سوریه وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد که نمایندگان آلمان، آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایتالیا برای بررسی شروط از سرگیری همکاری با روسیه دربارۀ موضوع سوریه، از سرگیری فرایند سیاسی در این کشور و تأمین امنیت برای رساندن کمک های انسانی به مردم تحت محاصره، در برلین گرد هم خواهند آمد.