شماری از نمایندگان آمریکایی در هشداری به کاخ سفید اعلام کرده اند واشنگتن باید با پیشنهاد ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی مخالفت کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پرس تی وی، برخی از قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا به کاخ سفید هشدار دادند تا با پیشنهاد ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی مخالفت کند.

چهار قانون‌گذار از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در نامه‌ای به کاخ سفید گفته‌اند که پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، می‌تواند توانایی امریکا را در اعمال تحریم‌ علیه ایران محدود کند.

این قانون‌گذاران آمریکایی در نامۀ روز پنج‌شنبه خود از دولت باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، خواسته‌اند مانع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی شود.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، با وجود توافق هسته‌ای، دولت آمریکا تلاش کرده‌است امکان اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بر سر برخی از فعالیت‌های دیگر مانند آزمایش موشک‌های بالستیک و یا آنچه نقض حقوق بشر خوانده شده، حفظ کند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته‌است کاخ سفید در حال حاضر بر روی کمک به ایران به‌منظور پیوستن به سازمان تجارت جهانی فعالیت نمی‌کند.

این مقام افزود: «روند الحاق به سازمان تجارت جهانی بر اساس اجماع است» و از هم‌اکنون، تعدادی از کشورها مخالف اختصاص یک کرسی به ایران در این سازمان هستند.

وی افزود ایالات‌متحده نیز در حال حاضر از اختصاص یک کرسی به ایران در سازمان تجارت جهانی پشتیبانی نمی‌کند.

بنابراین گزارش، پس از توافق اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ میان ایران و گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان)، برخی کشورها از جمله عمان و سوئیس خواستار تشکیل کمیته‌ای ویژه در سازمان تجارت جهانی به‌منظور بررسی پیشنهاد ایران شدند.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، رقبای منطقه‌ای ایران به‌ویژه عربستان سعودی با تلاش‌ها برای پیوستن ایران به این سازمان مخالفت کرده‌اند.