نخست وزیر انگلیس تهدید کرد که بدون دستیابی به توافق نهایی با رهبران اروپایی بر سر ادامه عضویت لندن در اتحادیه اروپا، از این مذاکرات کناره گیری خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات دیوید کامرون و سایر رهبران اروپایی در روز نخست نشست بروکسل تا پاسی از شب گذشته ادامه داشته است.

کامرون پس از پایان مذاکرات شب گذشته تهدید کرده است که بدون دستیابی به توافق با همتایان اروپایی خود از این مذاکرات کناره گیری خواهد کرد.

رهبران اروپایی اعلام کرده اند که حاضر به پرداخت هر هزینه ای برای نگه داشتن انگلیس در اتحادیه اروپا نیستند.

کامرون در جمع خبرنگاران گفت: من به مبارزه برای انگلیس ادامه خواهم داد. اگر به توافق خوبی دست پیدا کنیم، آن را قبول خواهیم کرد ولی ما توافقی را که مسائل مورد درخواست مان را مد نظر قرار ندهد، قبول نخواهیم کرد.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در این باره تاکید کرد: این برای نشست رهبران اروپا لازم است که به توافق نهایی برای باقی نگه داشتن انگلیس در اتحادیه اروپا دست یابند ولی هیچ کشوری نباید در این اتحادیه حق وتو داشته باشد.

اولاند گفت: هیچ کشوری نباید حق وتو داشته باشد، هیچ کشوری نباید خود را از قوانین مشترک یا مقام های مشترک اتحادیه اروپا، مستثنی بداند.

کامرون روز چهارشنبه توانسته بود موافقت آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان را جلب کند. مرکل درباره اصلاحات پیشنهادی انگلیس، گفته است: بسیاری از درخواست های مطرح شده از سوی انگلیس برای اصلاح اتحادیه اروپا منطقی و قابل درک است.

وی در ادامه افزود: اینها تنها منافع شخصی انگلیس در خصوص برخی مسائل یا معضلات نیست، اینها درخواست هایی است که منطقی و قابل درک است.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: من کاملا مطمئن هستم که می توان با انگلیس به توافق نهایی دست یافت.

ولی دونالد تاسک رئیس شورای اروپا محتاط تر است. وی در سخنانی گفت: ما در اواسط مذاکراتی سخت و حساس درباره مساله انگلیس قرار داریم. هنوز مسائل زیادی باقی مانده است که باید با رهبران اروپایی مطرح شود. ما در زمینه برخی مسائل به پیشرفت دست پیدا کرده ایم ولی هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.

کامرون امیدوار است که در نشست رهبران اروپا بتواند به توافق خوبی برای اصلاح قوانین اتحادیه اروپا دست یابد و زمینه لازم برای برگزاری همه پرسی سراسری در خصوص عضویت انگلیس در این اتحادیه را در تابستان آینده فراهم نماید.

انگلیس از اتحادیه اروپا خواسته است تا کارگران مهاجری که وارد این اتحادیه می شوند، ۴ سال برای دریافت پرداخت های رفاهی منتظر بمانند.