کوبا از سفر رئیس جمهور آمریکا به این کشور طی ماه مارس استقبال کرد و آن را گامی به جلو برای بهبود روابط دو کشور ارزیابی کرده است.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که باراک اوباما قصد دارد ۲۱ و ۲۲ مارس یعنی دوم و سوم فروردین ۱۳۹۵ به کوبا سفر کند، هاوانا از این سفر استقبال کرده و آمادگی خود را برای مذاکره در خصوص حقوق بشر اعلام نموده است.

ژوزفینا ویدال مسئول روابط آمریکا در وزارت خارجه کوبا روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: سفر اوباما نشانگر یک گام رو به جلو برای بهبود روابط بین کوبا و ایالات متحده خواهد بود. این فرصتی خواهد بود تا دو طرف درباره چگونگی گسترش روابط و همکاری مذاکره کنند.

اوباما نخستین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که از سال ۱۹۲۸ میلادی تاکنون به کوبا سفر می کند. انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ میلادی به پیروزی رسیده است.

ویدال در ادامه گفت: برای دستیابی به عادی سازی روابط بین دو کشور، محدودیت ها باید لغو شود و اراضی اشغال شده در پایگاه دریایی گوانتانامو نیز باید بازگردانده شود.

اوباما گفته است که در این سفر مساله حقوق بشر یکی از حساس ترین موضوعات در مذاکرات دو کشور خواهد بود.

کاخ سفید اعلام کرده است که رئیس جمهور آمریکا با رهبران گروه های مدنی کوبا که زیر فشار دولت هستند، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ویدال اظهار داشت: کوبا حاضر است تا درباره هر موضوعی از جمله حقوق بشر با آمریکا مذاکره کند.

عادی سازی روابط با کوبا و برداشتن گام های مهمی برای گسترش روابط تجاری با این کشور یکی از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی اوباما به شمار می رود.

اوباما و رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا در دسامبر ۲۰۱۴ میلادی از سرگیری روابط دو کشور را اعلام کردند. جمهوریخواهان کنگره آمریکا به شدت از اقدام اوباما در برقراری روابط با کوبا انتقاد کرده و با درخواست اوباما برای لغو تحریمها علیه هاوانا مخالفت نموده اند.