وزارت کشور مراکش از پیروزی نهایی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی این کشور خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ حزب عدالت و توسعه مراکش با کسب ۱۲۵ کرسی از مجموع ۳۹۵ کرسی، در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شد.
وزارت کشور مراکش در بیانیه‌ای اعلام کرد که حزب عدالت و توسعه در این دوره از انتخابات که دیروز (جمعه ۱۶ مهر ماه) برگزار شد، توانست ۱۲۵ کرسی از مجموع ۳۹۵ کرسی پارلمان را به دست بیاورد و برای دومین بار، در راس قدرت باقی بماند.
بر اساس این بیانیه، حزب عدالت و توسعه ۹۸ کرسی در مراکز انتخاباتی محلی و ۲۷ کرسی در لیست انتخابات ملی و درمجموع ۱۲۵ کرسی پارلمان را به‌دست آورده است.
روزنامه رای الیوم نوشت: حزب “الاصاله و المعاصره” به‌عنوان رقیب حزب نخست مراکش در این انتخابات در مجموع ۱۰۲ کرسی کسب کرده که ۸۱ کرسی آن محلی و ۲۱ کرسی ملی است.
نتایج انتخابات پارلمانی اخیر مراکش حکایت از آن دارد که تعداد کرسی‌های پارلمانی حزب عدالت و توسعه، از ۱۰۷ کرسی در انتخابات سال ۲۰۱۱ به ۱۲۵ کرسی در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته این درحالی است که تعداد کرسی های حزب الاصاله و المعاصره از ۴۸ کرسی در سال۲۰۱۱ به ۱۰۲ کرسی در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.
براساس سیستم انتخاباتی در مغرب، یک حزب نمی تواند اکثریت مطلق را از آن خود کند و این بدان معنا است که برندگان باید وارد گفت وگو برای تشکیل دولت ائتلافی شوند که این امر از نفوذ سیاسی احزاب می کاهد.
بنابر اعلام نهایی نتایج انتخابات پارلمانی مغرب، حزب عدالت و توسعه برندۀ اصلی انتخابات دیروز پارلمانی مغرب است و بدین ترتیب باید خود را آماده تشکیل حکومت ائتلافی با دیگر احزاب کند.