شاهرود – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امام حسین(ع) الگو و اسوه یک مسلمان آزادیخواه است که برای اعتقاد به راه خدایی اش در راهی گام نهاد که امروز مایه فخر و افتخار میلیون ها شیعه است.

به گزارش پرس شیعه؛ حسن رحیم پور ازغدی شامگاه شنبه در جمع دانشجویان و عزاداران حسینی(ع) دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه عاشورا، مسئله ای تابع زمان و مکان نیست و تا ابد روشن خواهد بود، ابراز داشت: یک هزار و ۴۰۰ سال پیش جامعه بعد از پیروزی یک نهضت بزرگ توحیدی به تدریج به انحطاط و انحراف کشیده شد و حاکمیت و افکار عمومی درحالی که نمادهای سوری دینی را حفظ کرده بود و از آنها مشروعیت می گرفت از مسیر توحید و عدالت خارج شد.

وی افزود: سخنان، اصول مبانی و آموزه های امام حسین (ع) تاریخ مصرف ندارد چراکه اگر تاریخ مصرف داشت همانند دیگر شخصیت های تاریخی به تاریخ پیوسته بود لذا باید به شخص حقیقی امام توجه کرد و توجه به شخصیت حقوقی امام، امام را از امامت و الگو بودن خارج می کند هر نوع عزاداری یا یادبود برای پیامبر خدا و اهل بیت (ع) یک نوستالژی تاریخی برای تسکین دردودل نیکان روزگار و خوبان مستضعف محسوب می شود لذا باید به شخصیت حقیقی امام توجه داشت.

این مدرس دانشگاه همچنین گفت: مفهوم کلی امام نباید تاریخ مصرف داشته باشد و هر زمان که مشاهده کردیم برای دین، ارزش ها و احکام اسلامی، اخلاق، تاریخ و عقاید تاریخ مصرف تعیین کردند یعنی می خواهند رابطه دین را با ابعاد مختلف زندگی ما قطع کنند و باید هوشیار بود چرا که امامت به معنای رهبری است و زمانی ما را می تواند رهبری کند که راه را به ما نشان دهد و مهم ترین تفاوت شیعه با دیگر مسلمانان در این است که بعد از پیامبر ۱۲امام هستند که طی ۲۵۰سال حضورشان در موقعیت های مختلف شکست و پیروزی، حاکمیت و محکومیت از حکومت علی(ع) تا غیبت امام زمان(عج) تا به امروز دارای الگو هستیم.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه مکتب اسلام به نحوی طراحی شده است که در تمام موقعیت های اجتماعی یک امام و پیشوا وجود دارد که همیشه باید احساس پیروزی کرد و یاس و نا امیدی را از خود دور کنیم و توحید و برابری باید در هر دوره ای به بهترین نحو حفظ شود، بیان داشت: ما در عصر حضور و غیبت ائمه(ع) دارای الگو هستیم، با حفظ قرآن در شرایط مختلف می شود درست و مومنانه زیست، باید نگاهمان به اهل بیت (ع) درست باشد، امام زمان(عج) تجلی خدا در روی زمین است که کارهای عظیمی را در روی زمین انجام خواهد داد.

وی با طرح این سوال که آیا اسلام طرفدار خنده است یا گریه؟ گفت: امام حسین(ع) فرمودند «محکم باشید و از گریه ذلت و ترس دوری کنید» لذا در روایات می خوانیم که هرچه به عاشورا نزدیک تر می شویم چهره امام حسین(ع) و یارانش از شعف می درخشید چراکه می دانستند به دیدار خدا خواهند شتافت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه اگر حکومت جهان و بزرگترین قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی، دست امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بود دنیا از شرق تا غرب برپایه عدالت، اخلاق، شرافت و محبت حاکمیت داشت، گفت: ما با افتخار برای امام حسین(ع) اشک می ریزیم که منشوری ازعقلانیت، دفاع از حقیقت ناب توحید، اعتراض به ظلم و ستم، عدالت خواهی و دفاع از مظلوم است که در طی تاریخ هر قیام عدالت خواهانه ای اتفاق افتاد با ذکر یا حسین و پیام عاشورا توام بود که نشان می دهد امام حسین(ع) قرن ها جلوتر از ما است و کربلا مسئله شخصی نیست بلکه الگویی است که همواره همگام با ما حرکت می کند او همین الان امام ما است و به سلام و ندای ما پاسخ خواهد داد.

رحیم پور ازغدی بیان داشت: همه امور حکومت باید در دست عالمان باشد اگر به عالمان توجه کنیم می توانیم دوباره در مسیر هدایت انبیا قرار گیریم حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگ، تعلیم و تربیت باید در دست کسی باشد که مکتب درست را می شناسد.

وی افزود: امام حسین(ع) می فرماید«اگر بر رنج ها صبر و حاضر بودید مشکلات را تحمل کنید» و امروز با مقاومت و هزینه در راه خدا و گذشت از منافع شخصی کار خدا در دست شما بود و حکومت را شما تشکیل می دادید به شرط آنکه محکم و استوار بایستید.