شورای امنیت در تصویب دو پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه و روسیه درباره سوریه ناکام ماند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، دولت روسیه پیش نویس قطعنامه فرانسه درباره سوریه را وتو کرد و در مقابل، پیش نویس قطعنامه روسیه درباره سوریه، موافقت ۹ عضو شورای امنیت را که حداقل رای لازم برای تصویب آن است، کسب نکرد.
فرانسه و انگلیس و آمریکا، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره سوریه را وتو کردند.
پیش نویس روسیه خواهان رساندن کمک ها به مناطق تحت محاصره در سوریه بود، و طرف های ذیربط را به توقف فوری اقدامات خصمانه تشویق و بر لزوم جداسازی به اصطلاح معارضان میانه رو از گروه تروریستی جبهه النصره به عنوان اولویت اصلی تاکید می‌کرد.
ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از رای‌گیری دربارۀ پیش نویس قطعنامه فرانسه درخصوص حلب گفت: فرانسه در طول پنج سال بحران سوریه هیچ گونه تحرک جدی را به استثنای تلاش های تبلیغاتی انجام نداده است.
بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل نیز گفت: به شکست کشاندن پیش نویس قطعنامه روسیه تاکیدی بر نبود اراده سیاسی نزد مخالفان این پیش نویس برای مبارزه با تروریسم و دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بحران در سوریه است.
وی افزود: سیاستمداران فرانسه باید به خاطر بلایی که سر لبیی و مردم این کشور آوردند، احساس شرم کنند.
الجعفری گفت: علت کشتار و جنایات در سوریه همان تروریست های خارجی هستند که برخی از آنها در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی متولد شده اند.
وی تصریح کرد: پیش نویس قطعنامه فرانسه، مقاصد این کشور برای سست کردن ارکان کشور سوریه را برملا کرد، و مسلم شده است که هر وقت ارتش سوریه علیه تروریست ها دستاورد کسب می کند، برخی اعضای شورای امنیت برای نجات تروریست ها دست به کار می شوند.
لیو تزیئی نماینده دائم چین در سازمان ملل از موضع روسیه در قبال دو پیش نویس قطعنامه حمایت کرد و در سخنان خود در شورای امنیت گفت که تصویب نشدن پیش نویس روسیه درباره سوریه جای بسی اندوه دارد.