رأی مثبت مصر به قطعنامۀ پیشنهادی روسیه درباره بحران سوریه باعث عصبانیت عربستان و قطر شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای با مضمون اجرای توافقات اخیر مسکو و واشنگتن برای رساندن کمک های بشردوستانه به مناطق تحت محاصره ، لزوم پایبندی فوری همه طرف های درگیر به آتش بس، و جدا دانستن گروه های موسوم به میانه رو از گروه تروریستی جبهه النصره ( جبهه فتح الشام ) ارائه کرده است، که مصر ، چین و ونزوئلا به این قطعنامه رأی مثبت دادند.
عمرو عبداللطیف نماینده مصر در سازمان ملل روز شنبه اعلام کرد : مصر به قطعنامه های پیشنهادی روسیه و فرانسه رأی مثبت داد.
روسیه و ونزوئلا در شورای امنیت قطعنامۀ پیشنهادی فرانسه را وتو کردند.
عبداللطیف افزود: ما پیشاپیش می دانستیم که قطعنامه های پیشنهادی فرانسه و روسیه به بن بست خواهد رسید ولی به هر حال مصر با دادن رأی مثبت به این قطعنامه ها نظر خود را بیان کرد و نشان داد که از بازی کردن قدرت ها با سرنوشت ملت های عرب مخالف است.
عبدالله المعلمی نماینده عربستان در سازمان ملل نیز اعلام کرد که رأی مثبت مصر به قطعنامۀ پیشنهادی روسیه برای آل سعود “دردناک” بود.
المعلمی اندکی پس از پایان رأی گیری در شورای امنیت گفت : برای ما دردناک بود که نماینده مصر با رأی دادن به قطعنامه روسیه خود را از نمایندگان دیگر کشورهای عربی دور کند، و این در حالیست که نمایندگان سنگال و مالزی نظراتی مشابه نظرات نمایندگان کشورهای عربی داشتند.
المعلمی تلویحاً به پشتیبانی نظام متبوع خود از گروه های تروریستی در سوریه اشاره کرد و گفت: کشورم همچنان به حمایت از ملت سوریه با همه امکانات خواهد پرداخت.
علیاء آل ثانی نماینده قطر در سازمان ملل نیز رأی مثبت مصر به قطعنامه پیشنهادی روسیه را “تأسف بار” خواند و گفت: این پنجمین بار است که روسیه قطعنامه های مربوط به بحران سوریه را وتو می کند، و هم اکنون باید به این مساله پرداخت که چرا شورای امنیت در حل بحران سوریه ناکام مانده است.