هفدهمین نشست مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا-اقیانوسیه «اوآنا» در کره جنوبی طی روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار شد.

به گزارش شیعه پرس، نشست دو روزه روسا و مسئولان آژانس‌های خبری برجسته و مهم منطقه آسیا-پاسیفیک در سئول برگزار شد.

این نشست با هدف بحث و بررسی پیرامون راه‌های مقابله با تغییر چشم‌اندازهای رسانه‌ای و ترویج مبادلات و همکاری‌های چندجانبه برگزار شد.

نمایندگان ۳۲ خبرگزاری از ۲۸ کشور به همراه سه عضو ناظر در هتل لات در شهر سئول در هفدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا-پاسیفیک موسوم به «اوآنا» شرکت کردند.

اوآنا که در سال ۱۹۶۱ براساس ابتکارعملی از سوی یونسکو با هدف ترویج مبادلات خبری منطقه‌ای شکل گرفت، مجمع عمومی خود را هر سه سال یک بار برگزار می‌کند. در مجموع ۴۳ خبرگزاری از ۳۵ کشور منطقه آسیا – پاسیفیک عضو این سازمان هستند.

اعضای این سازمان، خبرگزاری‌هایی از جمله  «یونهاپ» کره جنوبی، «شینهوآ» چین، «کیودو» ژاپن و «تاس» روسیه هستند. آژانس خبری مرکزی کره شمالی نیز عضو این سازمان است، اما امسال در این نشست حضور نداشت.

امسال حاضران در این نشست در سه پنل با این عنوان: «چالش‌های جدید برای روزنامه نگاری: ابتکارات تکنولوژیک و موضوعات مرتبط با اعتمادسازی» شرکت کردند و درباره چگونگی تاثیرگذاری تحولات تکنولوژیک و مسائلی مانند اخبار دروغین و گمراه کننده (فیک نیوز) بر روزنامه‌نگاری بحث و گفتگو کردند.

در جریان این نشست، شرکت کنندگان در ارتباط با توسعه و تحول تکنولوژی جی ۵ در گوشی‌های همراه و تاثیر آن بر خبرنگاری و همچنین صنعت رسانه‌ای، بازی‌ها و دیگر اشکال محتوای رسانه‌ها بحث و تبادل نظر کردند.

دیدار نمایندگان رسانه‌ها با «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی از دیگر برنامه‌های  این نشست بود.

در مجمع عمومی همچنین «یونهاپ» به صورت رسمی به عنوان رئیس جدید اوآنا طی سه سال آتی انتخاب شد و قرار است این سازمان را طی دوره آتی مدیریت کند و از طریق دبیرخانه آن برنامه‌های مختلفی را برای نشست‌های آتی اوآنا و انتشار اعلامیه‌ها برای اعضا از طریق وب سایت اعلام و برنامه ریزی کند.

این نخستین بار است که یونهاپ ریاست اوآنا را برعهده می‌گیرد. یونهاپ قرارداد همکاری با ۸۹ آژانس خبری در ۷۷ کشور جهان را امضا کرده است و در ۲۵ کشور جهان دارای دفتر است و به شش زبان از جمله انگلیسی، چینی، ژاپنی و عربی فعالیت می‌کند.

به گزارش مهر، هیأتی از شیعه پرس و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در این نشست حضور داشتند.