حملات جنگنده های ائتلاف سعودی به مراسم ترحیم و شهید و مجروح کردن صد ها یمنی، خشم مردم و گروه های مختلف این کشور را برانگیخت.

به گزارش پرس شیعه؛ حملات جنگنده های ائتلاف عربستان سعودی به مراسم ترحیم پدر وزیر کشور یمن در سالن بزرگ صنعا که به شهادت شماری از مردم این کشور و همچنین مسئولان بلند پایه حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن، منجر شده است، خشم مردم و گروه های مختلف را برانگیخت.

در همین خصوص جنبش انصارالله یمن در واکنش به جنایت عربستان سعودی به ریاض هشدار داد که منتظر واکنش سخت و دردناکی باشد.
هزاران نفر از شهروندان یمنی هم دیروز در صنعا پایتخت این کشور، با راهپیمایی در خیابانها و تجمع در برابر دفتر سازمان ملل متحد در صنعا اعتراض و خشم خود را نسبت به جنایت آل سعود ابراز داشتند و خواهان تحقیقات بین المللی در باره این فاجعه انسانی شدند.
آنها سازمان ملل را مسئول ادامه حملات ائتلاف سعودی به غیر نظامیان در یمن دانستند.
شرکت کنندگان دراین تظاهرات خاطرنشان کردند که سکوت سازمان ملل و شورای امنیت موجب شده تا عربستان به هدف قرار دادن غیر نظامیان ادامه دهد.
به دنبال این فاجعه “بان کی مون ” دبیر کل سازمان ملل این حادثه را محکوم و به خانواده های قربانیان تسلیت گفت و خوهان تحقیقات سریع و بی طرفانه و مجازات عادلانه عوامل این حادثه شد.

“استفان ابرایان” معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه نیز گفت: سازمان ملل به شدت و قاطعانه حمله به مجلس عزاداری را محکوم می کند.

این مسئول سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای خاطرنشان کرد: شنیدن اخبار کشته شدن غیر نظامیان ناراحت کننده و ترسناک بود. زیرا گزارشهای اولیه بیانگر کشته شدن بیش از ۱۴۰ نفر و زخمی شدن ۵۰۰ نفر بود، صمیمانه به خانواده قربانیان و زخمی ها تسلیت و تعزیت می گویم.

از سوی دیگر”ولد الشیخ احمد” نماینده سازمان ملل متحد در یمن خواهان مجازات عاملان این جنایت و پایان دادن به این جنگ در اولین فرصت شد.

وی تاکید کرد: هدف قرار دادن جمع های خانوادگی اقدامی غیر انسانی است که با قوانین بین المللی در تضاد است و باید عوامل آن را مجازات کرد.
نماینده سازمان ملل متحد در یمن، با اظهار ناراحتی از کشته شدن عبدالقادر هلال استاندار صنعا، پایتخت یمن، وی را دوستی عزیز و شخصیتی بزرگ دانست که برای صلح تلاش می کرد.