تازه ترین اسناد فاش شده، حاکی از آن است که ارتش آمریکا در جریان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳، از بمب های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده بود.

به گزارش پرس شیعه؛ موسسه “شبکه فراگیر اطلاعات منطقه ای” مستقر در نایروبی پایتخت کنیا، اسناد جدیدی از تخلفات آمریکا از قوانین بین المللی به دست آورد که تاکنون از افشای آن خودداری شده بود.
این اسناد که سازمان غیر نظامی ” PAX” مستقر در هلند به دست آمده اند، حاصل گزارش ها و تجزیه و تحلیل نمونه هایی است که در اختیار دانشگاه جورج واشنگتن در سال ۲۰۰۳ قرار داشت، اما نتایج آن تاکنون محرمانه مانده بود.
در این اسناد تاکید شده است که ارتش آمریکا با استفاده از جنگنده های نوع A-10 دستکم ۱۱۶ بار اهداف آسان نظامی، مانند مقرها، خودروها و کامیون ها را با تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده، هدف قرار داده بود.
حملات با اورانیوم ضعیف شده، ۱۶ درصد اهداف ساختمانی، ۳۵/۶ درصد اهداف آسان و ساده و ۴۲ درصد سربازان را شامل شده و همچنین ۳۳/۲ درصد واحدهای زرهی و ۱۰/۴ درصد واحدهای توپخانه را هدف گرفته بود.
استفاده از این گونه سلاح ها، در سال های بعد پیامدهای وخیمی برای عراقی ها به دنبال داشت و علاوه بر آلودگی محیط زیست، اختلالات ژنتیکی در ساکنان مناطقِ بمباران شده به وجود آورد و موجب تولد نوزدان ناقص الخلقه طی سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ شد.