محمد مهدی سیار گفت: اگر تاریخچه شعر فارسی را مرور کنیم، می‌بینیم که بخش زیادی از آن ادای احترام شاعران به واقعه عاشورا است.

به گزارش پرس شیعه؛ برنامه تلویزیونی شابک با حضور محمدمهدی سیار شاعر آیینی برگزار شد و این شاعر در تعریف شعر آیینی گفت: شعر آیینی واژه تازه‌ای برای همان شعر مذهبی و دینی در گذشته است. آیین دو معنی دارد که هم به معنای دین و هم به معنای مراسم و مناسک است لذا هم به شعری که با موضوعات دینی سروده می‌شود آیینی می‌گویند و هم به شعری که در مراسمات مذهبی استفاده می‌شود.

وی درباره سرانه مطالعه در کشورمان گفت: به نظر من ایرانی‌ها آنقدر که گفته می‌شود از کتاب دور نیستند. خواندن مطالب موجور در فضاهای مجازی هم نوعی از مطالعه است و اگر این زمان‌ها را در میان کتاب های خوب موجود در کشور تقسیم کنیم وضعیت مطالعه در کشور بسیار بهتر خواهد شد. از کسی که کتاب نمی‌خواند می‌توان پرسید که چرا کتاب نمی‌خوانی اما اگر از کسی که کتاب می‌خواند پرسیده شود که چرا کتاب می‌خوانی مثل این است که بپرسید چرا آب می‌خوری یا چرا نفس می‌کشی.

سیار گفت: شعر خوب گفتن واقعا کار سختی است و برای کسانی که تجربه کمی در سرایش شعر دارند سخت‌تر است. حتی شاعران خوب هم در لحظاتی شاعرند و در لحظه‌ای شاعر نیستند و در لحظاتی که جوشش شعر به سراغ شاعر می‌رود اتفاقا همین کار سخت ناگهان آسان شده و یک شعر خوب سروده می‌شود.

این شاعر در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر تاریخچه شعر فارسی را مرور کنیم، می‌بینیم که بخش زیادی از آن ادای احترام شاعران به واقعه عاشورا است. عمیق‌ترین و پرمحتواترین اشعار به لحاظ اندیشه و همچنین عاطفی‌ترین و حماسی‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشورا سروده شده‌اند و رنگ و بوی از عرفان و معرفت عاشورایی در آنها وجود دارد. قیصر امین‌پور که شاعر زندگی است و در تمام حوزه‌ها اشعار نابی سروده است در زمینه عاشورا یکی از موفق‌ترین شاعرهاست و در کنار او دیگرانی مانند محمد کاظم کاظمی هم از شاعران خوب آیینی هستند که توصیه می‌کنم اشعار آن ها خوانده شود و در هیئت‌های عزاداری نیز از اشعار این شاعرها استفاده شود.

سیار در پایان خاطرنشان کرد: خیلی اهل آرزو کردن نیستم و بیشتر دعا می‌کنم و دعایم این است که هم کتاب‌های خوبی نوشته شود و هم این کتاب‌ها به خوبی خوانده شوند.

کتاب «آسمان به روایت پرنده بی پر» نوشته مهدی زارعی در بخش دیگری از این برنامه معرفی شد و بخش هایی از آن خوانده شد.