شباهت خلقت علی اکبر (ع) به رسول اکرم (ص) تا حدی بود که امام حسین (ع) نسبت به وی فرمودند: «وَ کُنَّا إِذَا اشْتَقْنَا إِلَى نَبِیِّکَ نَظَرْنَا إِلَیْهِ؛ خدایا ما هرگاه مشتاق پیامبرت می‎شدیم، به او [علی اکبر ع] نگاه می‎کردیم.

 علی بن الحسین معروف به علی اکبر (ع) بزرگ‎ترین فرزند امام حسین علیه‌ السلام و مادرش حضرت رباب (س) است. وی اولین فردی از بنی‎هاشم بود که در روز عاشورا با اجازه امام حسین (علیه‌السلام) وارد میدان نبرد شدند و جمع زیادی از کفار را کشتند.

با توجه به اینکه بروز عالی‎ترین و برترین صفات و جایگاه هر کدام از یاران و اعوان امام حسین (ع) را می‎توان در روز عاشورا مشاهده کرد، از این رو با مطالعه رفتار حضرت علی اکبر(ع) و سخنان امام حسین(ع) در مقام ایشان در می‎یابیم که وی شأن و جایگاه والایی نزد اهل بیت عصمت و طهارت (ع) دارند.

به عنوان مثال زمانی که امام حسین (ع) حضرت علی اکبر (ع) را راهی میدان نبرد کردند، فرمودند: «اللَّهُمَ‏ اشْهَدْ فَقَدْ بَرَزَ إِلَیْهِمْ غُلَامٌ أَشْبَهُ النَّاسِ خَلْقاً وَ خُلُقاً وَ مَنْطِقاً بِرَسُولِکَ ص؛ خداوندا شاهد باش جوانی به سوی آنها می‎رود که از لحاظ خلقت، اخلاق و منطق و گفتار شبیه‎ترین مردم به رسول‎الله(ص) است». در واقع امام حسین (ع) به عنوان مربی بشریت در طی کاروان از تک تک اصحاب یاورانی ساختند که در تمام طول تاریخ بشریت بی‎مثال بودند و طبق این فراز از کلام امام حسین(ع) به اذن‎الله علی اکبر(ع) را طوری تربیت کرده بودند که از جهت اخلاقی و منطق شبیه‎ترین مردم به سیدالبشر و سیدالانبیاء یعنی رسول اکرم(ص) شدند. ضمن اینکه طبق همین فراز از کلام امام حسین (ع) از جهت خلقت و شکل و شمایل اینچنین بودند.

شباهت خلقت علی اکبر(ع) تا حدی بود که امام حسین (ع) در ادامه روایت فرمودند: «وَ کُنَّا إِذَا اشْتَقْنَا إِلَى نَبِیِّکَ نَظَرْنَا إِلَیْهِ؛ خدایا ما هرگاه مشتاق پیامبرت می‎شدیم، به او [علی اکبر ع] نگاه می‎کردیم. می‎توان گفت شدت شباهت خلق و خوی حضرت علی اکبر (ع) به پیامبر گرامی اسلام (ص) آنچنان زیاد بود که این شباهت بر پیکره و جسم حضرت علی اکبر (ع) نیز اثر گذاشته بود. سپس حضرت علی اکبر (ع) نبرد عظیمى کرد تا آنکه منقذ بن مرّه عبدى ملعون تیرى به سوى او پرتاب کرد و حضرت را از به شهادت رساند.