خلف دمیثیر از نمایندگان پارلمان کویت با توجه به ادامه اختلافات میان دولت و مجلس امت در این کشور، از انحلال قریب الوقوع پارلمان از سوی امیر کویت خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ مجلس کویت که بر اساس قانون اساسی این کشور در هر دوره چهار سال فعالیت می کند، پس از تصویب قانون افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، شاهد اختلافات شدیدی میان نمایندگان و دولت بوده و مصوبه اخیر مبنی بر اعطای ۷۵ لیتر بنزین رایگان به هر شهروند کویتی که با هدف پایان اعتراضات مردمی و نمایندگان انجام گرفت نیز نتوانست موجب همکاری نمایندگان شود و سه درخواست جداگانه برای استیضاح وزیر دارایی این کشور ارائه شده است .

بر اساس موعد قانونی، انتخابات مجلس امت کویت باید در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ برگزار شود تا برای نخستین بار مجلس این کشور طی چند سال اخیر دوره خود را کامل کند اما به نظر می رسد اختلافات حاد سیاسی موجب خواهد شد شیخ صباح الاحمد امیر کویت این مجلس را منحل کند.

بر اساس عرف حاکم بر فضای سیاسی کویت امیر این کشور از دولت به طور کامل حمایت می کند و نمایندگان در ماههای اخیر وجهه ای منتقدانه از دولت را از خود نشان می دهند تا سوابق سیاسی مثبتی برای خود ایجاد کنند. مجلس کنونی کویت در سال ۲۰۱۲ در حالی روی کار آمد که مخالفان دولت کویت پس از حوادث و کشمکش های سیاسی دست به تحریم انتخابات زده بودند، و در طول سالیان اخیر هیچ نوع بحران جدی میان دولت و مجلس و استیضاح آزار دهنده ای برای دولت ایجاد نشده بود چرا که نمایندگان منتخب چهره های منتقد از نوع حاد نبودند.

در صورتی که امیر کویت طی هفته جاری مجلس این کشور را منحل کند مخالفان نیز اعلام کرده اند در انتخابات آتی شرکت خواهند کرد و این خود فضای سیاسی حاکم بر کویت را بشدت رقابتی خواهد کرد.