سازمان دیده بان حقوق بشر دولت آمریکا را شریک جرم رژیم سعودی در کشتار ملت یمن دانست و از واشنگتن خواست تا از بهانه تراشی درقبال این زمینه دست بردارد.

به گزارش پرس شیعه؛ بریانکا موتابرثی پژوهشگر بخش فوریت های سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود آورده است: با وجود اینکه یک مسئول بلندپایه آمریکایی گفته است که این کشور به رژیم سعودی چک سفید امضا در خصوص اقداماتش در چارچوب جنگ علیه یمن نداده است؛ اما حمله نظامی ارتش سعودی به یمن با حمایت آمریکا ادامه دارد.

وی افزود: این حمایت از طریق سوخت رسانی هوایی به هواپیماهای ائتلاف تحت فرماندهی سعودی علیه یمن، کمک به سعودیها برای تعیین اهداف خودشان در داخل خاک یمن و عدم انتقاد از عربستان و هم پیمانانش در بمباران مکرر و غیرقانونی غیرنظامیان و ارتکاب – به نظر- جنایت های جنگی است.

این پژوهشگر گفت: این حمایت، آمریکا را به طرفی در این جنگ و چه بسا مسئول حملات غیرقانونی تبدیل می کند.

وی با اشاره به این سخن مقام های آمریکایی در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست که “اشتباهات ناشی از (سطح) توانمندی یا تخصص و نه سوء نیت” باعث حملات مکرر ائتلاف تحت فرماندهی سعودی به تاسیسات غیرنظامی در یمن می شود؛ این پرسش را مطرح کرد که چطور آنها از این امر اطلاع دارند؛ در صورتی که هیچ گونه تحقیقات جدی درباره این حملات غیرقانونی صورت نگرفته است. علاوه بر این؛ خواه اینکه سعودیها با سوء نیت رفتار می کنند یا تخصص و آموزش کافی در تعیین اهداف ندارند؛ اما ملاک نمی شود که دولت سعودی مسئول نباشد و از سعودیها سلب مسئولیت نمی کند.

این پژوهشگر تصریح کرد: این گفته مسئولان آمریکایی که می گویند سعودیها فقط مهارت کافی در تعیین اهداف در داخل خاک یمن را ندارند؛ با عقل و منطق نمی خواند زیرا حملات ائتلاف تحت فرماندهی سعودیها با استفاده از سلاح های هدایت شونده دقیق به طور مکرر تاسیسات غیرنظامی نظیر کارخانه های داروسازی، خودروهای ذخیره مواد غذایی و بیمارستانها را هدف قرار داده است و این درحالی است که بیمارستانها از قبل مشخص شده اند و حتی سازمان پزشکان بدون مرز جدیدترین اطلاعات مربوط به بیمارستانها در یمن را ارایه کرده است. همچنین در این حملات به طور مکرر بازارهای یمن در روز روشن با حضور شمار زیادی از غیرنظامی هدف قرار گرفته اند.

وی افزود: به طور قطع، مسئولان آمریکایی به جای بهانه تراشی و وقت کشی در پاسخگویی به سوالات درباره نقش این کشور در جنگ علیه یمن و چگونگی استفاده از سلاح های آمریکایی در آن؛ مجبور خواهند شد که پاسخ های بهتری درباره اقدامات رژیم سعودی علیه بدهند.

این پژوهشگر تاکید کرد: کمک به هم پیمان قدیمی باعث سلب مسئولیت درقبال کشته شدن بیش از چهار هزار غیرنظامی یا ارسال میلیاردها دلار سلاح که چه بسا در موارد نقض (قوانین جنگ و حقوق بشر) در سال آینده بکارگرفته شود؛ نمی شود.