چین دولت آمریکا را به تلاش برای اختلاف افکنی میان پکن و اسلام آباد بر سر پروژه ۶۰ میلیارد دلاری «کریدور اقتصادی چین- پاکستان» متهم کرد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از راشاتودی، چین دولت آمریکا را متهم کرد که با پافشاری بر اینکه اجرای پروژه بلندپروازانه انرژی و زیرساخت میان چین و پاکستان صرفاً به سود پکن است، قصد دارد میان دو کشور اختلاف اندازد.

واشنگتن پیش تر هشدار داد که پروژه ۶۰ میلیارد دلاری «کریدور اقتصادی چین- پاکستان» یک بدهی سنگین را بر اسلام آباد تحمیل می کند، اما وزرای خارجه چین و پاکستان این اظهارنظر مقامات آمریکا را به طور مکرر رد کرده اند.

«گنگ شوآنگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در گفتگو با رسانه ها گفت که آمریکا «واقعیتها را نادیده می گیرد و از موضوع به اصطلاح بدهی ها برای اختلال و کارشکنی در پروژه کریدور اقتصادی چین- پاکستان و اختلاف افکنی میان دو کشور استفاده می کند».

وی در ادامه سخنان خود این نگرانیهای ادعایی مقامات واشنگتن را «بسیار بدخواهانه و مغرضانه» خواند.

از سوی دیگر، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان با «بی اثر» دانستن اظهارنظر مقامات آمریکا بر این پروژه عظیم- که شامل احداث یک شبکه جدید از جاده ها، خطوط ریلی و پروژه های انرژی می شود- گفت: «پاکستان با این دیدگاه [آمریکا] موافق نیست. ما این دیدگاه را رد کرده ایم. تصور نمی کنیم که هزینه های عمومی پروژه کریدور اقتصادی چین- پاکستان بار بدهی های ما را افزایش دهد».