تولیت مدرسه علمیه مروی با بیان اینکه طلاب باید براساس معارف قرآن و عترت حرکت کنند، گفت: طلبه اگر اهل تحقیق و پژوهش نباشد اسلام شناس نمی شود.

به گزارش شیعه پرس، آیت الله محمد باقر تحریری، در جلسه درس اخلاق که در مدرسه علمیه مروی برگزار شد، اظهار داشت: امامان معصوم(ع) از روی دلسوزی دیگران را تعلیم می دادند تا سایرین نیز متعلم شوند.

وی با تاکید بر اینکه طلاب باید براساس معارف قرآن و عترت حرکت کنند، ادامه داد: طلبه باید بر به حق بودن این معارف یقین داشته و همواره از ابتدای رسالت طلبگی با التجا به درگاه الهی و ائمه اطهار(ع) خواستار کسب این معارف باشد.

تولیت مدرسه علمیه مروی معارف قرآن و عترت را محور حرکت طلاب دانست و ابراز کرد: تا زمانی که انسان به قرآن و عترت تمسک بجوید منحرف نمی شود و کار طلاب در این مورد بسیار دشوارتر از دیگران است.

آیت الله تحریری ادامه داد: تمسک طلاب به قرآن و سنت نیازمند تدبر و تحقیق مستمر است، طلبه نباید با یک کتاب خواندن تصور کند اسلام را شناخته و دست از تحقیق و پژوهش بردارد؛ ائمه اطهار(ع) فرمودند: همانگونه که قرآن کریم آیات محکم، متشابه، مطلق، ناسخ و منسوخ دارد کلام ما اهل بیت(ع) نیز چنین است؛ بنابراین درک آیات الهی و کلام اهل بیت(ع) نیازمند تمرین و ممارست مستمر دارد.

وی با تاکید بر اینکه طلبه نباید فکر کند با ده سال تحصیل در حوزه علمیه اسلام شناس و فقیه شده است، گفت: درک معارف الهی نیازمند تلاش مستمر همراه با میزان و پختگی علمی است.

تولیت مدرسه علمیه مروی ادامه داد: اینکه انسان بخشی از قرآن را بخواند و نسبت به بخش دیگر بی توجه باشد و به اظهار نظر بپردازد نه تنها خود بلکه دیگران را نیز به انحراف سوق می دهد؛ هرگز چنین انسانی نمی تواند کلام امام المسلمین را درک کند.

آیت الله تحریری با بیان اینکه طلبگی جایگاه بسیار مهمی است، گفت: این جایگاه علاوه بر جنبه هدایتی می تواند جایگاه انحراف و اضلال باشد بنابراین طلبه باید اعتقادات خود را بر محور امام معصوم(ع) تنظیم کند تا بتواند در مسیر هدایت گام بردارد.

وی افزود: اهل بیت(ع) آن شاگردانی را که به تلاش علمی مجهز بودند بسیار تجلیل می کردند و می فرمودند: اگر زراره نبود دین مندرس می شد؛ طلاب نیز باید چنین وراثتی را از آن بزرگان داشته باشند و سخنان و کلام اهل بیت(ع) و قرآن کریم را با جان دل دریافت کنند، متنبه شوند و به خداوند اطمینان داشته باشند.