همزمان با فضای پرتلاطم سیاسی حکمفرما بر کویت و بروز احتمال فراوان انحلال مجلس این کشور از سوی شیخ صباح الاحمد امیر کویت، اختلافات میان وزرا و نمایندگان بر سر قوانین مختلف بالا گرفته است .

به گزارش پرس شیعه؛ این اختلافات به فضای مجازی نیز کشیده شده و تعداد زیادی از مردم که از عملکرد دولت در زمینه افزایش قیمت بنزین رضایت ندارند، خواستار منحل شدن مجلس و همزمان تشکیل دولتی جدید از سوی نخست وزیر هستند.
بر این اساس امروز /پنجشنبه/ سه تن از نمایندگان مجلس امت کویت درخواست های جداگانه ای را برای استیضاح انس الصالح وزیر دارایی ارائه کرده و وی را عامل افزایش قیمت بنزین و کالاهای مصرفی معرفی کرده اند.
شرایط سیاسی حکمفرما بر کویت نیز به گونه ای است که با توجه به وضعیت پرتلاطم امنیتی منطقه شیخ صباح الاحمد امیر این کشور قصد حفظ آرامش سیاسی کشور را دارد تا از بروز کشمکش های سیاسی جلوگیری شود.
مجلس کویت که بر اساس قانون اساسی این کشور در هر دوره چهار سال فعالیت می کند، پس از تصویب قانون افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، شاهد اختلافات شدیدی میان نمایندگان و دولت بوده و مصوبه اخیر مبنی بر اعطای ۷۵ لیتر بنزین رایگان به هر شهروند کویتی که با هدف پایان اعتراضات مردمی و نمایندگان انجام گرفت نیز نتوانست موجب همکاری نمایندگان شود و سه درخواست جداگانه برای استیضاح وزیر دارایی این کشور ارائه شده است .
بر اساس موعد قانونی، انتخابات مجلس امت کویت باید در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ برگزار شود تا برای نخستین بار مجلس این کشور طی چند سال اخیر دوره خود را کامل کند اما به نظر می رسد اختلافات حاد سیاسی موجب خواهد شد شیخ صباح الاحمد امیر کویت این مجلس را منحل کند.
بر اساس عرف حاکم بر فضای سیاسی کویت، امیر این کشور از دولت به طور کامل حمایت می کند و نمایندگان در ماههای اخیر وجهه ای منتقدانه از دولت را از خود نشان می دهند تا سوابق سیاسی مثبتی برای خود ایجاد کنند.
مجلس کنونی کویت در سال ۲۰۱۲ در حالی تشکیل شد که مخالفان دولت کویت پس از حوادث و کشمکش های سیاسی دست به تحریم انتخابات زده بودند و در طول سالیان اخیر هیچ نوع بحران جدی میان دولت و مجلس و استیضاح آزار دهنده ای برای دولت ایجاد نشده بود، چرا که نمایندگان منتخب چهره های منتقد نبودند. در صورتی که امیر کویت طی هفته جاری مجلس این کشور را منحل کند مخالفان نیز اعلام کرده اند در انتخابات آتی شرکت خواهند کرد و این خود فضای سیاسی حاکم بر کویت را بشدت رقابتی خواهد کرد.
همزمان با این تحولات، مخالفان دولت کویت نیز به صحنه آمده و از عزم خود برای شرکت در انتخابات پیش روی مجلس سخن می گویند به گونه ای که سخنگوی گروه سیاسی ‘حدس’، مهمترین تشکل مخالف دولت اعلام کرده است که این گروه قصد دارد علاوه بر مجلس، دولت را نیز در دست داشته باشد.
از سویی دیگر مبارک الخرینج معاون مجلس امت کویت برای کاهش اعتراضات به صحنه آمده و از جلسه مشترک رییس مجلس با اعضای دولت با هدف کاهش اختلافات سخن گفته است.
با توجه به این شرایط باید دید که طی روزهای آینده فضای سیاسی کویت به چه سمتی پیش خواهد رفت.