قم – مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر احیای موقوفات حوزوی، گفت: امروزه عوائد حوزه از هزاران رقبه وقف خود، چیزی در حد صفر است.

به گزارش شیعه پرس به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار حجت‌الاسلام سید رضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و هیأت همراه وی که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه برگزار شد، با اشاره به برنامه‌ها و کارهای انجام شده در سه سال اخیر حوزه گفت: تاکید خاصی روی افق‌های بلند مدت و نگاه آماری، ارقامی و حرکت برای پاسخگویی به نیازهایی که در جامعه وجود دارد داریم؛ در این رابطه دارای یک طرح آمایش هستیم؛ در این طرح، نیازهای علمی، فرهنگی در حوزه، رسالت‌های حوزه نسبت به امور مختلف در کشور در افق ۱۴۱۴ مشخص می‌شود.

وی به بررسی طرح‌های مختلف حوزوی در دروس خارج فقه حوزه اشاره کرد و گفت: ضمن ورود فقه معاصر در متن درس‌های رسمی خارج فقه درون حوزه‌ای باید ابعاد مختلف آن در فقه، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: در این مدت حدود سه ساله طرح‌ها و برنامه‌هایی در حوزه صورت گرفته از جمله، طراحی سند چشم انداز، طراحی ۲۰ سند جامع، ارائه و اجرای اولین برنامه ۵ ساله برای حوزه‌های علمیه، طراحی منشور مدیریت حوزه، طراحی کار ویژه روحانیت در ۴ گروه در قالب ۲۰۰ عنوان، طرح آمایش، طرح درختواره رشته‌های حوزه‌های علمیه، طرح سطح ۵ حوزه، راه‌اندازی مهارت افزایی، واگذاری پایان نامه‌ها به مراکز علمی و مؤسسات، طرح نظام کمک هزینه هدفمند در عناوین تحصیلی، استاد آزاد حوزه، محقق آزاد حوزه و هجرت به شهرها و روستاها، طرح رتبه بندی در علوم انسانی، فقه معاصر، شورای اعطاء و گسترش و ده‌ها طرح دیگر که بعضی در حال اجرا و برخی درحال نهایی شدن است.

وی با اشاره به لزوم احیای موقوفات حوزه گفت: خوشبختانه با تأسیس دفتر وقف و منابع پایدار در مدیریت حوزه، قدم‌های خوبی برای احیای موقوفات برداشته شده است، چرا که امروزه عوائد حوزه از هزاران رقبه وقف خود، چیزی در حد صفر است.

آیت الله اعرافی یادآور شد: برای حوزه در تراز دنیای امروز اصول زیادی تدوین شده که در منشور چشم انداز پنج ساله پیش بینی شده است، کارویژه‌های روحانیت و حوزه نیز در این منشور مورد بازنگری قرار گرفته که بالای ۲۶۰ عنوان برای آن جمع‌آوری شده و ۳۰ الی ۴۰ عنوان آن اولویت نخست حوزه می‌باشد.

وی اضافه کرد: موضوع مسجد برای حوزه بسیار مهم است و آمایش حوزه به این هدف برگزار شده که به ازای هر هزار نفر یک مسجد وجود داشته باشد، در طرح آمایش‌های حوزه ابعاد دیگر نیز پیش بینی شده است.

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: درختواره رشته‌های حوزه نیز با طرح ۱۷ رشته آموزشی و با مشارکت تعداد بالای اساتید نیز طراحی شده و ۲۷۰ رشته و گرایش تا کنون تدوین شده و سرفصل‌ها و منابع آن تا حد زیادی مشخص شده است.

آیت الله اعرافی در پایان با اشاره به اهمیت بحث زکات و لزوم ورود به این عرصه مهم گفت: بحث زکات و جمع آوری آن مهم می‌باشد و پیشنهاد می‌شود برای تحقق این واجب الهی و سایر عرصه‌های مهم نهاد ولی فقیه در جهاد کشاورزی کارگروهی بگذاریم که پیشنهادات را جمع آوری کرده و برای دستیابی به اهداف مشخص شده یک برنامه جامع ۵ ساله نوشته شود و هر دو طرف پیگیر تحقق آن باشند.