«جفری کارلینر» گفت: به نظر واضح می رسد که ترامپ از کمک‌های نظامی به اوکراین در نبرد با روسیه به منظور مجبور کردن اوکراین جهت کمک به وی در انتخابات ۲۰۲۰ ، خودداری کرد.

 روند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه او با رئیس جمهوری اوکراین در اوایل مهر ماه آغاز و سوم مهر ماه متن کامل آن منتشر شد.

این متن در پنج صفحه مربوط به مکالمه ۲۵ جولای (سوم مرداد ماه) بود. پیامدهای این افشاگری سبب شد تا پنجم مهر ماه، ۲۱۹ نماینده مجلس نمایندگان از مجموع ۴۳۵ نفر، آغاز فرآیند استیضاح ترامپ را خواستار شوند.

براساس متن این گفت‌وگوی تلفنی، ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی درباره «هانتر بایدن» پسر جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش که زمانی عضو هیات مدیره شرکت گاز «بوریسما» در اوکراین بود، انجام دهد.

اگر استیضاح ترامپ در جریان روند تحقیقات قطعی شود آنگاه رای‌گیری برکناری او از سمت ریاست جمهوری از ۱۶ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۵ تا ۲۹ آذر ماه) انجام خواهد شد.

باید دید بحث استیضاح ترامپ بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ چه تاثیری خواهد داشت.

در این راستا مهر، گفتگویی با «جفری کارلینر» استاد دانشگاه بوستون امریکا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*ایدئولوژی غالب در ایالات متحده آمریکا جمهوریخواهی و لیبرالیسم کلاسیک است، اما به نظر می رسد دونالد ترامپ فردی مرکانتلیست بوده و از ناسیونالیسم  امریکایی جهت سود خود بهره می برد، نظر شما در این مورد چیست؟

هنگامی که حزب جمهوریخواه در ۱۷۵ سال پیش تأسیس شد، از موانع تجاری بالا و صنعت آمریکا حمایت کرد. اما چندین دهه است که طرفدار کاهش موانع تجاری، مذاکره معاملات تجاری مانند نفتا با کانادا و مکزیک و همچنین مناطق آزاد تجاری با بسیاری از کشورهای دیگر است.

بیشتر مخالفت ها برای پایین آمدن موانع تجاری ایالات متحده امریکا، از طرف دموکرات ها صورت گرفته است، حتی وقتی روسای جمهور دموکرات مانند کلینتون و اوباما طرفدار معاملات تجاری مانند نفتا و TPP (مشارکت ترانس پاسیفیک با کشورهای حاشیه اقیانوس آرام) بودند.

طعنه آمیز است که ترامپ، یک رئیس جمهور جمهوری خواه، جهت محافظت از صنعت آمریکا در برابر واردات، تعرفه های زیادی را اعمال کرده است. جمهوریخواهان در کنگره مواضع خود را در مورد تجارت بین المللی کاملاً معکوس کرده اند زیرا رأی دهندگان جمهوری خواه بسیار مشتاق ترامپ هستند. حمایت از سیاست های تجاری ترامپ فقط مربوط به ناسیونالیسم نیست بلکه ناشی از افزایش زیاد واردات از چین و سایر کشورها است که این امر به بیکاری و دستمزد کمتر برای کارگران صنایع آمریکایی که با این واردات رقابت می کنند منجر شده است.

*متفکرانی چون جان مرشایمر معتقد هستند که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سیاست خارجی لیبرال را دنبال کرده و لازم است این سیاست شکست خورده را کنار بگذارد و در سیاست خارجی به صورت رئالیستی عمل کند. نظر شما در این خصوص چیست؟

سیاست خارجی آمریکا سالهاست که بین لیبرالیسم و ​​واقع گرایی پیش می رود. نیکسون و کیسینجر مطمئنا واقع گرا بودند و روابط آمریکا و چین را برای دستیابی به مزیتی فراتر از اتحاد جماهیر شوروی آغاز کردند.

بوش پدر به منظور جلوگیری از کنترل میادین نفتی کویت و تسلط بر همسایگان عرب توسط صدام با عراق جنگید. در عوض، بوش پسر یک ایده آل لیبرال بود که فکر می کرد می تواند افغانستان و عراق را به دموکراسی های غربی تبدیل کند.

اکنون پس از گذشت ۱۸ سال از حضور سربازان آمریکایی در افغانستان و تقریباً در عراق، بسیاری از آمریکایی ها از جنگهای بی پایان براساس آرمانگرایی لیبرال خسته شده اند.

تقریباً همه آمریکایی ها قبول دارند که حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ اشتباه بوده است و بسیاری موافقند که جنگ در افغانستان پس از ویرانی ۱۱ سپتامبر در نیویورک باید به گونه دیگری انجام می شد. با این حال، هنوز اختلاف نظرهایی در مورد اینکه منافع آمریکا واقعا چیست و ایالات متحده امریکا تا چه حد باید در  درگیری ها و تنش ها با سایر کشورها درگیر شود وجود دارد.

*دموکراتها شروع روند استیضاح ترامپ را در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کردند. چرا با اینکه بحث استیضاح از مدتها قبل مطرح بود در خصوص موضوع گفتگوی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین به جریان افتاد؟

شواهد مبنی بر اینکه ترامپ کاری غیرقانونی و غیرقابل قبول با اوکراین انجام داده، بسیار قوی تر از شواهد تبانی با روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ است.

به نظر واضح می رسد که وی از کمک های نظامی به اوکراین در نبرد با روسیه به منظور مجبور کردن اوکراین جهت کمک به وی در انتخابات  ۲۰۲۰ ، خودداری کرد.

دموکرات ها در مجلس نمایندگان تقریباً در مورد استیضاح ترامپ قاطع هستند. استیضاح ترامپ به اکثریت آراء در مجلس نمایندگان نیاز دارد که بیش از نیمی از نمایندگان مجلس دموکرات هستند. با این حال، بسیار بعید است که سنا ترامپ را مقصر بداند و وی را از سمت ریاست عزل کند.

عزل ترامپ نیاز به رای تمام نمایندگان دموکرات و رای ۲۰ نماینده جمهوریخواه از ۵۴ نماینده جمهوریخواه در مجلس سنا دارد. حتی اگر چند جمهوری خواه به عزل ترامپ از مقام خود رأی دهند، قابل تصور نیست که ۲۰ نفر از آنها چنین اقدامی انجام دهند.

دموکرات ها از روند استیضاح حمایت می کنند نه به این دلیل که آنها فکر می کنند می توانند ترامپ را در ۱۲ ماه آینده از کاخ سفید خارج کنند بلکه به این دلیل که فکر می کنند با نشان دادن اینکه ترامپ به طور غیرقانونی و مخالف منافع آمریکا عمل کرده است، به آنها جهت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ کمک خواهد کرد.

*پیش بینی شما از نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده آمریکا با توجه به مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ چیست؟

پیش بینی اینکه چه کسی در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز خواهد شد بسیار سخت است. ترامپ نزد اکثر آمریکایی ها محبوب نیست اما از حمایت قوی ۳۵-۴۰ درصد امریکایی ها برخوردار است. این امکان وجود دارد که دموکرات ها شخصی را انتخاب کنند که نزد بسیاری از رای دهندگان نامحبوب باشد بنابراین نتیجه انتخابات بسیار نامشخص خواهد بود.

منبع؛ مهر/ فاطمه محمدی پور