عضو ارشد ائتلاف فتح عراق بر ضرورت نقش سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر جدید عراق تاکید کرد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از الاخباریه، حنین قدو عضو ارشد ائتلاف فتح عراق بر ضرورت نقش سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر جدید عراق تاکید کرد.

وی افزود: توافق درباره جایگزین عادل عبدالمهدی بسیار سخت است و نیاز به میانجی گری سازمان ملل برای راضی کردن گروههای سیاسی و مردم است.

قدو تاکید کرد: هر فردی که از سوی گروههای سیاسی معرفی شود از سوی ملت عراق با مخالفت روبرو خواهد شد و از این رو ما نیاز به وساطت سازمان ملل میان گروههای سیاسی و تظاهرات کنندگان داریم که فردی که مقبول همه باشد، برای نخست وزیری معرفی شود.

این در حالی است که قبلا یک منبع نزدیک به برهم صالح رئیس جمهور عراق اعلام کرد که وی تاکنون اسمی برای نخست وزیری عراق دریافت نکرده است.

این منبع بیان کرد: اخبار مربوط به اسامی که مطرح شده و اینکه به عنوان نامزد پست نخست وزیری به ریاست جمهوری رسیده است، نادرست و بی اساس است. رئیس جمهور عراق تاکنون هیچ اسمی را دریافت نکرده است.

رسانه ها از اسامی به عنوان جایگزین عادل عبدالمهدی نام برده بودند که در میان آنها فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، محمد السودانی ، عبدالحسین عبطان، عدنان الزرقی و عزت الشابندر به چشم می خورند.

گفتنی است که ساعاتی قبل نیز یکی از نمایندگان پارلمانی عراق که خواست نامش فاش نشود تاکید کرد که روند انتخاب نخست وزیر جدید این کشور بسیار دشوار و سخت خواهد بود.

وی در ادامه افزود: این روند در سایه مداخله طرفهای خارجی و تلاش برای تحمیل کردن دیدگاه خود سخت می شود.

این نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: برخی افراد انتخاب یک شخص به عنوان نخست وزیر، خارج از گروه های اصلی را نمی پذیرند.

وی تاکید کرد که ائتلاف سائرون در کنار کشیدن از به دست گرفتن این پست عجله کرد.

روز گذشته سائرون به عنوان فراکسیون اکثریت پارلمان عراق وابسته به مقتدی صدر رهبر جریان صدر به برهم صالح رئیس جمهوری عراق اعلام کرد که از حق خود برای معرفی نخست وزیر آتی صرف نظر کرده است.