دولت عربستان جنایتکار جنگی است و همه کسانی که در جنایت یمن سهیم بودند، باید به چند بار اعدام محکوم شوند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله خاتمی خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های اول نماز جمعه گفت: حق‌الناس در عرصه سیاسی، مالی و اجتماعی قابل تعریف است که یکی از مصادیق آن حقوق‌ها است. یکی از مصادیق دیگر آن نیز آبروست. برادری که در فضای مجازی فعال است و هر حرفی که شایع شد، در فضای مجازی اعلام می‌کند و آبرو می‌برد؛ این حق‌الناس است و قیامت باید پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: در عرصه سیاسی رأی مردم حق‌الناس است، نباید یک رأی جابجا شود، خروجی رأی مردم هم حق‌الناس است؛ اینکه رأی مردم را ببینیم و خروجی رأی مردم را زیر پا بگذاریم، زیر پا گذاشتن حق‌الناس است.

نباید حق‌الناس را جناحی و باندی تفسیر کرد

خاتمی تأکید کرد: نباید حق‌الناس را جناحی و باندی تفسیر کرد. امام حسین (ع) فرمودند: «آنهایی که حق‌الناس بر گردن دارند، در این اردوگاه نمانند».

خطیب نماز جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران به تحلیل حضور گسترده مردم در مراسم عزاداری امام حسین (ع) پرداخت و گفت: در عرصه داخلی، زبان عاجز است از تشکر از شما عزادارانی که حماسه‌ای بزرگ در عزای سید و سالار شهیدان آفریدید و سراسر کشور یکپارچه عزاخانه اباعبدالله بود. این‌گونه عزاداری‌ها سیر رحمت خداوند را به این کشور سرازیر خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه نهضت سیدالشهدا پرچم پرافتخار اسلام است، گفت: اهل‌بیت پس از سیدالشهدا حدود دو قرن سیاستی را که تغییر ندادند، در اهتزاز قرار دادن این پرچم بود، دشمنان زائران امام حسین را می‌کشتند، دست قطع می‌کردند اما امامان نمی‌گفتند که به زیارت اباعبدالله نروید. سفارش به زیارت اباعبدالله، گریه و سجده بر تربت سیدالشهدا و سفارش به شعرا که هنرتان را خرج اباعبدالله کنید، همه تلاش‌هایی برای در اهتزاز نگاه داشتن این پرچم بود.

نهضت سیدالشهدا از مصادیق شجره طیبه قرآنی است

خاتمی با بیان اینکه نهضت سیدالشهدا از مصادیق شجره طیبه قرآنی است، گفت: این شجره طیبه همیشه میوه‌های شیرین دارد و از میوه‌های شیرین این نهضت، پیروزی انقلاب اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در محرم سالی که انقلاب به پیروزی رسید، امام خمینی (ره) بیانیه دادند که محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر است و سفارشات ویژه برای احیای محرم و صفر داشتند.

این عزاداری‌ ها نشان داد اردوگاه دل مردم ما محبت‌الحسین است

وی تأکید کرد: این عزاداری‌ها نشان داد اردوگاه دل مردم ما محبت‌الحسین است. در مراسم عزاداری و سینه‌زنی امام حسین (ع) گاهی برخی چهره‌ها دیده می‌شدند که مذهبی هم نبودند اما برای حسین فاطمه مثل ابر بهار گریه می‌کردند.

خاتمی تصریح کرد: نهادهای فرهنگی باید قدر این سرمایه را بدانند و با این سرمایه به سمت حسینی و زینبی کردن شیوه زندگی مردم حرکت کنند.

محور برجسته وحدت مردم ما، امام حسین (ع) است

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: این عزاداری‌ها نشان داد از محورهای برجسته وحدت مردم ما، امام حسین (ع) است. در این عزاداری‌ها خط و خطوط و این جناح و آن جناح کمرنگ شد و آنچه مهم بود، حسین فاطمه بود. در شهرهای مرزی باشکوه برای حسین فاطمه سینه زدند.

وی خاطرنشان کرد: محبت حسین در سویدای دل‌هاست و باید از این محور وحدت استفاده کنیم.

قدردانی از برقراری کامل امنیت در ۱۰ روز عزادرادی های محرم

خاتمی با قدردانی از امنیت کشور در ایام عزاداری امام حسین (ع) گفت: ۱۰ روز عزاداری در این کشور برپا بود ولی یک مورد هم جنایت ضدامنیتی نداشتیم؛ امنیت این کشور نعمتی باارزش است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امنیت در اجتماعات بزرگ و در خیابان‌ها برقرار بود؛ این امنیت ستودنی است. باید از نیروهای امنیتی کشور، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی تشکر کنیم.

روح عاشورایی، ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی در نوحه‌ها و اشعار مداحان اهل‌بیت (ع) حاکم بود

وی با قدردانی از نوحه‌ها و اشعار فاخر عاشورایی گفت: روح عاشورایی، ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی در نوحه‌ها و اشعار مداحان اهل‌بیت (ع) حاکم بود و همه مجالس سخن از شهدا و شهدای مدافع حرم بود.

خاتمی گفت: اطعام عزاداران سیدالشهدا همه ساله وجود داشت اما امسال بی‌سابقه بود. از شب اول محرم اکثر مجالس عزاداری، عزاداران را اطعام می‌کردند که نماد دگردوستی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امسال در برخی هیئت‌ها شعاری را مطرح کردند مبنی بر اینکه «هر هیئت یک جهیزیه»؛ انشاءالله در سال‌های آینده بنویسید «هر هیئت حداقل یک خانه برای محرومین»، این ظرفیت عزای سیدالشهداست.

در مسابقه فوتبال نه تنها حرمت‌شکنی نشد بلکه ورزشگاه یکپارچه عزاخانه سیدالشهدا شد

وی با اشاره به نگرانی مردم متدین در خصوص برگزاری مسابقه فوتبال در شب عاشورای حسینی گفت: مردم حق داشتند که نگران باشند که مبادا حرمت‌شکنی شود اما محبت‌الحسین کار خودش را کرد، نه تنها حرمت‌شکنی نشد بلکه ورزشگاه یکپارچه عزاخانه سیدالشهدا شد. من دعاگوی همه کسانی که این صحنه را آفریدند و نهضت سیدالشهدا را صادر کردند، هستم.

خاتمی تصریح کرد: یکی از روزنامه‌های سعودی نوشت: «هواداران ایرانی ورزشگاه آزادی را به مکانی مذهبی تبدیل کردند تا جایی که فریاد (یا حسین) سر دادند. آنها پرچم سیاه در دست داشتند و لباس سیاه پوشیدند و به جای اینکه مثل هواداران فوتبال شادی کنند، آیین مذهبی خود را به جای آوردند».

خطیب موقت نماز جمعه تهران تأکید کرد: معلوم می‌شود که سعودی‌ها خیلی سوختند؛ بسوزید و بمیرید، ایران، حسینی، عاشورایی و هیهات من‌الذله است.

خاتمی اظهار داشت: ما از مسئولان ورزش انتظار داریم تدبیر کنند تا این تقارن‌ها پیش نیاید. با زحمت تدبیر شد اما این بدان معنا نیست که آقایان دست روی دست بگذارند و بگویند چاره‌ای نداریم. باید سه سال پیش فکر می‌کردند. این بهانه بار دیگر قابل قبول نیست.

وی با اشاره به حمله به عزاداران حسینی در کابل و نیجریه گفت: در عزاداری امسال نیز یزیدیان عمق کینه خود را نشان دادند و داعشی‌های یزیدی در کابل و نیجریه به شیعیان حمله کردند و در سوئد نیز با کوکتل مولوتف به هیئت عزاداری حمله شد؛ اینها از تبار یزیدیان هستند که زمانی که عزیز فاطمه (س) بر زمین افتاد، با هر چه در دست داشتند، به او هجوم بردند اما به یاری خدا مانند یاران یزید نابود خواهند شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با قددرانی از اقدامات رسانه‌ ملی در ایام محرم گفت: در عزاداری امسال رسانه ملی سنگ تمام گذاشت و با مردم همراهی کرد. پخش عزاداری شهرستان‌ها و استان‌ها بسیار خوب بود. رسانه ملی فقط رسانه تهران و شهرهای بزرگ نیست.

خاتمی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن محکوم کردن حمله عربستان به مجلسی در یمن گفت: در رابطه با حمله عربستان به مجلس ختمی در یمن که تیتر خبرهای دنیا بود، این جنایت بسیار فجیع بود. جنگنده‌های سعودی چهار بار یک سالن را با بمب‌های ۸۰۰ کیلویی کوبیدند و بیش از ۴۰۰ نفر کشته و زخمی شدند که از برخی از آنها فقط اسکلتی سوخته باقی ماند و برخی از مجروحین حادثه نقص عضو پیدا کردند و یزدیان حمام خون در یمن به راه انداختند.

وی تأکید کرد: دولت انگلیس و آمریکا در خط مقدم جنایات هستند. عربستان و انگلیس روز قبل از این جنایت به دنبال انعقاد قرارداد ۵۰ میلیاردی تسلیحاتی بودند. تلویزیون انگلیس اما با سانسور اخبار اعلام کرد «در حمله عربستان به یمن ۵۰ نفر کشته شدند که از شورشیان انصارالله بودند».

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: آمریکا در این ۱۸ ماه برای عربستان مثل پل بود. پهبادهای آمریکایی ۲۴ ساعته در خدمت ارتش عربستان بودند.

فرماندهی جنگ یمن به دست لعنتی آمریکا و انگلیس است

خاتمی تصریح کرد: آمریکا می‌گوید «ما چک سفید امضا به عربستان ندادیم» اما آنها بدتر از چک سفید امضا دادند و فرماندهی این جنگ به دست لعنتی آمریکا و انگلیس است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۸ ماه از بمباران یمن می‌گذرد و بیش از ۱۰ هزار نفر به شهادت رسیدند؛ آیا اینها بشر نبودند؟ سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر کجایند؟

خاتمی، سکوت سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایات عربستان در یمن را محکوم کرد و گفت: برای اینها نه بشر و نه حقوق بشر مهم است. دبیر کل سازمان ملل فقط همدردی می‌کند و بعد هم با گرفتن پول، نام رژیم کودک‌کش آل‌سعود را از لیست رژیم‌های ناقض حقوق کودکان خارج می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: اسم سازمان ملل را باید گذاشت «سازمان استکباری». ملت‌ها باید به دنبال ایجاد یک سازمان ملل واقعی باشند.

وی گفت: روزهای اول تا چهار روز عربستان انکار می‌کرد که غیرنظامیان در این حمله کشته شده‌اند اما بعد از چهار روز اظهار تأسف کرد؛ باید به این گرگ‌های خونخوار سعودی بگوییم اگر عدالت، عدالت بود و دادگاه بین‌المللی برگزار می‌شد،دولت شما جنایتکار جنگی اعلام می‌شد و همه کسانی که در این جنایت محکوم بودند، باید محکوم به چند بار اعدام می‌شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: متأسفانه چنین دادگاهی در دنیا وجود ندارد اما این جانیان بدتر از یزید و شمر باید بدانند در همین دنیا آه مظلوم دامان آنها را خواهد گرفت و در دادگاه عدل الهی مجازات خواهند شد؛ به امید روزی که رسانه‌های دنیا بنویسند «آل‌سعود، آل‌ سقوط شد».