ورامین – همزمان با ۱۲ محرم و سالروز شهادت امام سجاد (ع)، آیین سنتی حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، همزمان با ۱۲ محرم و سالروز شهادت امام سجاد(ع)، آیین سنتی حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین برگزار شد.

در این مراسم که هزاران عاشق و دلباخته اهل بیت عصمت و طهارت این کاروان را همراهی می کردند، عزاداران حسینی در سوگ شهادت سید و سالار شهیدان و شهدای کربلا اشک ماتم ریخته و به سر و سینه زدند.

در آیین سنتی حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا، بخش هایی از مصایب وارد شده به اهل بیت به تصویر کشیده شد که دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد.

آیینی که جایگاه ویژه در میان مردم دیار ۱۵ خرداد دارد

اهمیت آیین سنتی حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین به حدی است که این مراسم بزرگ و باشکوه از سوی میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت ملی رسیده است.

کاروان نمادین اسرای کربلا عصر جمعه حرکت خود را از میدان رازی ورامین آغاز و با عبور از خیابان های ۱۵ خرداد، میدان امام خمینی(ره) و خیابان شهدا، در میدان امام حسین(ع) مستقر شد.

در طول مسیر، عزداران و سوگواران حسینی در ورامین از کاروان نمادین اسرای کربلا استقبال کرده و در سوگ غربت و مظلومیت اهل بیت اشک ماتم ریختند.

ضرورت استفاده از ابزار هنر برای گسترش و تعمیق فرهنگ عاشورا

محمدرضا اردستانی یکی از حاضران در مراسم در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بدون تردید بیان مصیبت ها و مصایب اهل بیت در حادثه عاشورا و پس از آن به شکل بهتر و مطلوب تری در ذهن و جان انسان تأثیر می گذارد.

وی افزود: امروز مشاهده می کنیم که بسیاری از کودکان و نوجوانان در این مراسم حاضر شدند و این نشان دهنده علاقه مندی مردم به اهل بیت عصمت و طهارت و جایگاه هنر در میان آینده سازان ایران اسلامی است.

اردستانی ادامه داد: باید از ظرفیت های هنری برای تعمیق و گسترش فرهنگ عاشورا و مبانی دینی و الهی استفاده کرده و امروز حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا نشان داد که می توان در این زمینه گام های موثری را برداشت.

وی اضافه کرد: مردم شهرستان ورامین دلبسته اهل بیت عصمت و طهارت هستند و این مهم را در دهه اول محرم و در مراسم امروز به خوبی نشان دادند.

۳۰۰ سیاهی لشگر در کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین حضور دارند

علی تاجیک از مسئولان برگزاری کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در این مراسم بیش از ۳۰۰ سیاهی لشگر به کار گرفته شده اند.

وی افزود: برای برگزاری کاروان نمادین اسرای کربلا که دارای جایگاه ویژه ای در میان مراسم های عزاداری و سوگواری منطقه است، از مدت های قبل برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

تاجیک با اشاره به آمار حاضران در کاروان نمادین اسرای کربلا ادامه داد: ۳۳ پیاده، ۱۸ نفر نیزه به دست و سه الی چهار دسته ۱۰ تا ۱۲ نفری از اسرای کربلا در این کاروان حضور دارند.

وی متذکر شد: برگزاری مراسم دمامه زنی و اجرای تعزیه و نمایش در میدان امام حسین(ع) ورامین از دیگر بخش های برنامه کاروان نمادین اسرای کربلا در این منطقه است.

۴۰ بازیگر در اجرای برنامه نمایشی روز ۱۲ محرم مشارکت داشته اند

تاجیک با اشاره به این نکته که اجرای نمایش امسال به عهده هنرمندان نظرآباد کرج گذاشته شده است، ادامه داد: این هنرمندان از طلاب حوزه علیمه نظرآباد کرج هستند که توانمندی خوبی در اجرای نمایش داشته و کارهای قبلی آنان با استقبال مواجه شده است.

وی بیان داشت: بیش از ۴۰ بازیگر در اجرای نمایش، همزمان با حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در میدان امام حسین(ع) فعالیت می کنند.

تاجیک با اشاره به اهداف راه اندازی کاروان نمادین اسرای کربلا گفت: زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا و بسط و گسترش شور و شعور حسینی از جمله اهداف برگزاری این مراسم است.

گفتنی است جمعی از مسئولان ادارات و نهادها، نیروهای انتظامی و خانواده معظم شهدا و ایثارگران در مراسم حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین حضور داشتند.

نیروهای خدماتی شهرداری ورامین نیز از ساعات اولیه صبح جمعه برای برگزاری هر چه باشکوه تر آیین سنتی حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در این شهرستان تلاش کردند.

http://media.mehrnews.com/d/2016/10/14/3/2241759.jpg

http://media.mehrnews.com/d/2016/10/14/3/2241760.jpg