رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد که اگر ائتلاف بین المللی با حضور کشورش در عملیات آزاد سازی موصل مخالفت کند، نقشه های جایگزین توسط آنکارا اجرا خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سومریه نیوز، رجب طیب اردوغان، امروز(جمعه) در سخنان در شهر قونیه تاکید کرد که کشورش مصمم است در عملیات علیه داعش برای آزادی شهر موصل شرکت کند ولی اگر ائتلاف بین المللی با آن مخالفت کرد نقشه های جایگزین اجرا خواهد شد.

رئیس جمهوری ترکیه بدون توضیح در باره نقشه های جایگزین که برخی منابع از آن به عنوان طرح ب و ج یاد کرده اند، تاکید کرد که در روزهای آینده علاقه مندی کشورش برای حضور در عملیات آزادی موصل را به همپیمان های بین المللی ابلاغ خواهد کرد.

یادآور می شود به دنبال اصرار مقام های ترکیه بر ادامه اشغالگری در داخل خاک عراق، تنش میان دو کشور در هفته های گذشته شدت گرفته است.

پارلمان ترکیه اوایل مهرماه امسال ادامه حضور نظامی ترکیه در سوریه و عراق را به مدت یک سال دیگر تصویب کرد.

پارلمان عراق هم با تصویب طرحی اقدام پارلمان ترکیه در تمدید حضور نظامی این کشور در عراق و سوریه به مدت یک سال را محکوم کرد.

درهمین حال حیدر العبادی نخست وزیر عراق دوشنبه گذشته ضمن هشدار دربارۀ طرح مقام های آنکارا برای مشغول کردن ارتش ترکیه در خارج از مرزهای این کشور، تأکید کرد که اجازه نخواهد داد نیروهای ترکیه در عملیات آزادسازی موصل شرکت کنند.

العبادی گفت: «نگران طرحی از سوی ترکیه هستم که هدفش محقق کردن برخی اهداف داخلی و مشغول کردن ارتش در خارج از مرزهاست».

پس از هشدارنخست وزیر عراق، رجب طیب اردوغان ضمن تاکید بر ادامه اشغال خاک عراق، خطاب به العبادی گفت که ما هر کاری بخواهیم انجام می دهیم و تو بهتر است که حد و حدود خود را بشناسی، تو در حد من نیستی.

مقام های وزارت خارجه عراق همچنین در یک ماه اخیر طی دو نوبت سفیر ترکیه را احضار کرده و مراتب اعتراض شدید خود به ادامه حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق و اظهارات دخالت آمیز مقام های آنکارا را به وی ابلاغ کرده اند.