گزارشهای رسانه‌ای در آلمان حاکی است، جوان پناهجوی سوری که پس از بازداشت دست به خودکشی زد، در آلمان شستشوی مغزی شده بود.

به گزارش پرس شیعه؛ “جابر البکر” جوان پناهجوی سوری پس از بازداشت به اتهام ارتباط با تروریسم، در زندانی در شهر لایپزیگ دست به خودکشی زد.
مجلۀ “اشپیگل” در سایت خود اعلام کرد، این جوان در برلین تحت تأثیر تفکرات افراطی یک امام جماعت قرار گرفته و شستشوی مغزی شده بود.
علاء البکر برادر این جوان سوری به مجله اشپیگل گفت، که جابر در سوریه هیچ اهمیتی به مسائل سیاسی نمی داد ولی پس از آمدن به آلمان در برلین شستشوی مغزی شد.
به گفته علاء البکر، یکی از امامان جماعت در برلین به برادرش ویدیوهایی را نشان داده و به او دستور داده بود برای نبرد به سوریه بازگردد.
جابر البکر که به اتهام طرح ریزی حمله تروریستی به فرودگاه برلین بازداشت شده بود، در سپتامبر ۲۰۱۵ به ترکیه و پس از آن سوریه رفت و در شهر رقه با گروه تروریستی داعش ارتباط برقرار کرد.
ارتباط وی با خانواده‌اش در سفرش به سوریه قطع شد، ولی پس از مدتی دوباره به آلمان بازگشت.
این جوان سوری تحت تعقیب پلیس قرار داشت، و ۳ تن از پناهجویان پس از پی بردن به هویتش، او را در آپارتمانی در شهر لایپزیگ به دام انداخته و به پلیس تحویل دادند.
جابر البکر (۲۲ ساله) چهارشنبه هفته گذشته خودش را در سلول زندان دار زد. رسانه‌های آلمانی این ماجرا را یک رسوایی سیاسی برای این کشور عنوان کردند، چرا که مسؤولان استان ساکسونیا از انجام تحقیقات مستقل درباره این خودکشی خودداری کردند.