با وجود محالفت‌ صریح عراقی‌ها با حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق، رئیس جمهور ترکیه بر تصمیم کشورش برای دخالت نظامی در نبرد ارتش عراق برای آزادسازی موصل تاکید کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز شنبه تاکید کرد که کشورش مصمم است در نبرد آزادسازی موصل از سیطره داعش مشارکت کند.

“راشاتودی” در گزارشی نوشت: اردوغان تاکید کرده است که آنکارا به هیچ وجه اجازه نمی دهد شهر موصل در دست داعش یا هر گروه تروریستی دیگری باشد.

سایت بی بی سی نیز در گزارشی نوشت: اردوغان گفته است که اگر کشورش از عملیات آزادسازی موصل کنار گذاشته شود، به “اقدامی جایگزین” متوسل خواهد شد؛ وی توضیحی برای این اقدام جایگزین ارائه نکرده است.

وی با بیان این که دولت عراق به تنهایی قادر به انجام عملیات موصل نیست، گفت:” هیچ کس نمی تواند درباره پایگاه ترکیه در بعشیقه عراق سخن بگوید؛ این پایگاه بدون شک باقی خواهد ماند زیرا بعشیقه به مثابه ضامن ترکیه در برابر حملات تروریستی احتمالی است.

ترکیه اواخر سال ۲۰۱۵ شماری از نظامیان خود را در پایگاه بعشیقه در شمال موصل مستقر و اعلام کرد که این اقدام را در چارچوب تلاش های بین المللی برای نابودی داعش و در پاسخ به درخواستی رسمی عراق برای آموزش نیروهای محلی انجام داده است.

این درحالی است که بغداد به تازگی از آنکارا خواسته است نیروهای خود را از این پایگاه خارج کند. پارلمان عراق نیز نیروهای ترکیه مستقر در خاک عراق را نیروهای اشغالگر توصیف و با هرگونه حضور نیروی خارجی در خاک این کشور مخالفت کرده است.