قم – مدیر کارگاه ساخت ضریح مقدس عسکریین (ع) گفت: آخرین بازدید از این ضریح از فردا (۲۵ مهرماه) به مدت ۱۰ روز در قم انجام می‌شود و پس از آن برای نصب به سامرا انتقال داده می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام ابراهیم لاجوردی عصر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه همزمان با محرم برای عزاداران حسینی(ع) و محبان اهل بیت(ع) آخرین بازدید از ضریح جدید امامین عسکرین(ع) در نظر گرفته شده است، گفت: علاقمندان در دو نوبت صبح از ساعت ۸ الی ۱۲ و در نوبت عصر از ساعت ۱۵ الی ۱۸ می‌توانند با مراجعه به ابتدای خیابان بلوار امین جنب پل شهید فاطمی محل ساخت ضریح بازدید کنند.

وی افزود: پس از پایان زمان درنظر گرفته شده با هماهنگی‌های صورت گرفته با مقام‌های عراقی برای نصب به سامرا انتقال داده می‌شود.

مدیر کارگاه ساخت ضریح مقدس عسکریین(ع) با اشاره به اینکه جزئیات ساخت این ضریح جدید، گفت: ساخت این ضریح زیرنظر دفتر آیت الله سیستانی به مدت چهار سال در قم به طول انجامید که بنا به دستور رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و مراجع تقلید از بهترین متخصصان و مواد و مصالح در این حوزه بهره برده شد.

وی ادامه داد: از بهترین مواد از جمله چوب بنام ساج به وزن ۱۰ و نیم تن، چهار و نیم تن نقره، سه تن مس و روکش طلا به مقدار ۷۰ کیلو گرم و سنگ مرمر برای ساخت این ضریح استفاده شده است.

حجت الاسلام لاجوردی افزود: برای طراحی سقف آن از هنر مقرنس و معرق کاری استفاده شده است ضمن اینکه جداره‌های داخلی آن با مس و آبکاری طلا تزئین شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان در ساخت این ضریح همکاری کرده‌اند، گفت: چهار صندوق خاتم کاری شده توسط استادان شیرازی و ساخت ۱۲ درب بزرگ طلایی و هزار متر فرش دستباف از جمله هنرمندی‌های عاشقان اهل بیت (ع) است.

بیست و سوم محرم ۱۴۲۷ هجری (سوم اسفند ۱۳۸۴) بر اثر انفجار شدیدی در مقدس‌ترین مکان شهر سامرا، حرم امام علی النقی(ع) و امام حسن عسکری(ع)، ضریح امامین عسکریین(ع) به طور کامل تخریب شد.