روسیه اعلام کرد که سامانه موشکی “اس۴۰۰” را تنها در اختیار شرکای راهبردی خود قرار خواهد داد.

به گزارش پرس شیعه؛ “دیمیتری راگازین” معاون نخست وزیر روسیه تاکید کرد که کشورش قصد دارد سامانه موشکی “اس-۴۰۰” را به صورت استثنایی تنها در اختیار چین و هند، دون شریک راهبردی روسیه، قرار دهد.

راشاتودی در گزارشی نوشت: راگازین روز شنبه به خبرنگاران گفت که اس۴۰۰ پیشرفته ترین سامانه موشکی روسیه است و روسیه نیروهای خود را به این سامانه مجهز می کند و قصد دارد به صورت استثنایی کشورهای نزدیک به خود از جمله هند و چین را نیز به این سلاح مجهز کند.

“سرگئی شیمیزوف” رئیس شرکت تسلیحات روسیه (روستک)، با اشاره به این که امروز شنبه توافقنامه ای میان دولت های روسیه و هند در خصوص مجهز شدن دهلی به پیشرفته ترین سامانه دفاع هوایی (اس۴۰۰) منعقد شد، ابراز امیدواری کرد که این توافقفنامه به زودی توسط دو طرف امضا و کار تولید انبوه این سامانه از سال ۲۰۱۷ آغاز شود.

وی در حاشیه نشست گروه “بریکس” در هند، تصریح کرد که به صورت تقریبی، سال ۲۰۲۰ این سامانه تحویل هند داده خواهد شد.

هند و روسیه همچنین توافقنامه های تولید مشترک ۲۰۰ فروند بالگرد کاموو-۲۲۶ به ارزش یک میلیارد دلار و چهار کشتی جنگی رادار گریز را امضا کردند.

بر اساس توافق هند و روسیه، دو کشتی جنگی پیشرفته و رادار‌گریز به طور مستقیم از روسیه خریداری و دو کشتی دیگر نیز با همکاری روسیه در هند ساخته خواهد شد.

در این دیدار سران دو کشور ۱۶ توافقنامه در زمینه های مختلف از جمله هوا فضا، آموزش و پرورش، شهر های هوشمند، کشتی سازی، اکتشاف نفت و گاز، توافق میان شرکت های روس نفت، اسار و او ان جی سی هند، توسعه زیربنا، تجارت دو جانبه، توسعه علم و امنیت بین المللی اطلاعات، امضا شد.