دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی با بیان “باید تیربارچی پسابرجام یعنی آمریکا را از کار بیندازیم”، گفت: ایران در بحث دفاع دریایی مقلد نیست و مجتهد است و در این زمینه برای دیگران تولید هزینه کرده‌ایم.

به گزارش پرس شیعه؛ امیر دریابان علی شمخانی در هجدهمین همایش صنایع دریایی اظهار کرد: معبری به‌نام پسابرجام باز شده که در آن سیم خاردار، مین، بمب ناپالم، نهر و تیربارچی به‌نام ایالات متحده آمریکا وجود دارد، باید ماهرانه از این معبر استفاده کنیم کما اینکه در زمان جنگ از این معابر استفاده می‌کردیم.

وی با تأکید بر “باید تیربار را خاموش کنیم نه اینکه خودمان را بزنیم”، تصریح کرد: زمانی که مسئولی از کشور درباره برجام مطالبه‌گری می‌کند نباید آن را در داخل تبدیل به یک اعتراف کرد و بگوییم که ما قبلاً این را گفته بودیم.

وی اضافه کرد: نگاه ما به دریاتهدید،‌ فرصتی است. هیچ تهدیدی علیه ایران واقع نمی‌شود اگر هم شود مگر از دریا،‌ همچنین هیچ پاسخی به تهدیدات نمی‌توانیم بدهیم مگر از دریا.

وی با طرح این پرسش که برای تهیه یک برنامه دریاپایه چه الزاماتی نیاز است، گفت: به‌نظرم هشت الزام وجود دارد که یکی از آنها این است که ارزش و اعتقاد داشته باشیم. موقعیت و جغرافیا، پتانسیل انسانی، دانشی، بازار و نیاز، الزام در رقابت، فرصت و تهدید، تجربه، امنیت هم در محل هم در عمق و نیت و اراده رهبران باید این موارد را همراهی کند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی سؤال کرد: “آیا ما در جمهوری اسلامی ایران از نظر باورهای دینی، اسناد و مستنداتی داریم که ما را تأیید می‌کند که در این چارچوب می‌توانیم به‌شکل توسعه‌مند عمل کنیم؟”، پاسخ این سؤال مثبت است.

شمخانی ادامه داد: در این زمینه احادیث فراوانی داریم، شهید در دریا ارزش بسیار متفاوتی با شهید خشکی دارد.

وی با اشاره به موقعیت و جغرافیای ایران گفت: هر جا که می‌نشینید می‌گویید ۵۰۰ هزار کیلومتر مرز دریایی داریم، ۱۵ کشور همسایه داریم که ۱۲ کشور با ما مرز آبی دارند. موقعیت جغرافیایی ارتباطی با اقیانوس هند داریم.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی متخصص ایرانی بدنه وسیعی از قابلیت را برای کشور فراهم کرده است، افزود: از نظر دانش و صنعت، مراکز علمی تخصصی وابسته به دانشگاه‌ها برای ما فرصتی تهیه کرده که ارتقای دانش را برای ما مهیا کرده است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با بیان اینکه ۳ میلیارد دلار گردش مالی صنایع دریایی در ایران است، ابراز کرد: با توجه به موقعیت و قدرت ایران در منطقه، قابلیت بازاری وسیع‌تری از جمعیت خودش در موضوعات صنایع دریایی دارد.

شمخانی درباره مبحث امنیت، گفت: امروز متروی تهران امن‌تر از متروی پاریس است،‌ از ما می‌پرسند که “شما با توجه به اوضاع بد منطقه چگونه امنیت خود را تأمین می‌کنید؟”.

وی با یادآوری اینکه مردم ایران در این زمینه تجربه دارند، ادامه داد: علاوه بر این راهبرد، رهبری داریم که راه مقابله با این ناامنی را برای ما ترسیم کرده و آن اینکه راهکار تأمین امنیت در داخل مرزها نیست بلکه خارج از مرزهاست.

وی با اظهار “فرصتی به‌نام خلیج فارس و دریای عمان داریم که به ما دیکته می‌کند این فرصت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم”، گفت: از سال ۷۸ تا امروز نقطه عطفی در گرایش به‌سمت دریا را در ادبیات کشور وارد کرده‌ایم، اما باید سایر پتانسیل‌ها را بالفعل کنیم.

وی با بیان “در بخش تولید دفاع دریایی مقلد نیستیم و مجتهدیم”، گفت: این توانمندی ایران برای دیگران تولید هزینه کرده است، این یک تجربه گران‌قدر است که قابل تعمیم به بعد کشوری نیز هم هست.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به تأکید مقامات نظام درباره توسعه مُکران، افزود: امروز مهم‌ترین موضوع تأثیرگذار بر امنیت ملی ما اقتصاد، معیشت، اشتغال و رفاه است. فضای بکر قابل ترجمه به این الزام دریاست، لذا این بستری است که همت می‌خواهد و ما به‌عنوان مدیر دولتی یا کسانی که دارای عرق ملی هستیم باید ببینیم چه سهمی و چه نقشی در استفاده از این فرصت برای حل معضلات مردم و توسعه اقتصاد دریایی داشته باشیم.

شمخانی تصریح کرد: در بخش تعمیر و نگهداری کشتی، بندرعباس مقدم‌تر از جبل‌علی است و سازمان بنادر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.