در حالی که محافل بین المللی در صدد تشویق طرف های درگیر در یمن برای مذاکره هستند، جنگ علیه این کشور هم چنان جان کودکان بی پناه یمنی را می گیرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از “روسیا الیوم”سازمان های بین المللی ازمدت ها پیش زنگ خطر را دربارۀ فاجعه ای انسانی که بیشتر مردم یمن را تهدید می کند، به صدا در آورده اند. در همین راستا صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف ) از کشته شدن ۱۱۶۳ کودک و زخمی شدن ۱۷۳۰ کودک دیگر در تجاوز عربستان به یمن خبر داد.

محمد الاسعدی، سخنگوی یونیسف در یمن، در نشستی خبری که روز دوشنبه ۱۷ اکتبر در مقر این سازمان در استان الحدیده برگزار شد، گفت: “البته برآوردهای یونیسف نشان می دهد شمار کودکانی که کشته یا زخمی شده اند بسیار بیشتر است”.

وی افزود: “یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک در معرض التهاب شدید دستگاه تنفسی، دو میلیون و ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در معرض ابتلا به حصبه اند. ۳۵۰ هزار دانش آموز دختر و پسر سال گذشته به دنبال بسته شدن ۷۸۰ مدرسه، به دلیل انهدام کلی یا جزئی، از ادامه تحصیل محروم شدند. یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک نیز در سن آموزش به مدرسه نمی روند.

خبرگزاری یمن (سبأ)، به نقل از الاسعدی، نوشت که با توجه به ادامه درگیری ها، حدود ۱۰ میلیون کودک در سراسر یمن شدیدا به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

الاسعدی افزود: “۲۱ میلیون یمنی که حدود ۱۰ میلیون آنان کودک هستند، به کمک های انسانی نیاز دارند و دستکم ۱۹ میلیون نفر که نیمی از آنان کودک هستند، از خدمات بهداشتی محروم هستند”.
سخنگوی یونیسف، همچنین، گفت: “یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در معرض خطر سوء تغذیه اند و ۳۷۰ هزار کودک از سوء تغذیه شدید رنج می برند”.
او درباره وضعیت استان الحدیده هم گفت: “در این استان، میانگین مبتلایان به سوء تغذیه شدید به ۳۰ درصد رسیده است”.
الاسعدی افزود: “آمار سوء تغذیه در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ از ۳۱ درصد به ۲۱ درصد کاهش یافته بود، اما جنگ موجب شد تا این میانگین بار دیگر به ۳۰ درصد افزایش یابد. اکنون، ۱۰۰ هزار و ۴۱۷ کودک زیر پنج سال از سوء تغذیه شدید در استان الحدیده رنج می برند”.
از ۲۶ مارس ۲۰۱۵، ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان، عملیاتی نظامی را علیه یمن آغازکرد که تا کنون هزارن کشته و مجروح و انبوهی از ویرانی ها را بر جا گذاشته است.