با وجود اعلام برنامه توقف حملات هوایی به حلب در سوریه ، سازمان ملل متحد اعلام کرد که پیش از هرگونه اقدام برای امدادرسانی، باید صدای  همه سلاح ها خاموش شود.

به گزارش پرس شیعه؛ خبرگزاری فرانسه گزارش کرد سازمان ملل متحد روز سه شنبه (۱۸ اکتبر) از خبر برقراری آتش بس در حلب استقبال کرد اما اعلام کرد پیش از ارسال کمک های امدادی به این شهر، در انتظار ارائه تضمین های امنیتی از جانب همه طرف های درگیر خواهیم ماند.

جنز لارکه، سخنگوی آژانس امور بشردوستانه سازمان ملل متحد گفت: «ما به طور قطع از کاهش درگیری ها خوشنود خواهیم بود (…) چون از جان مردم غیرنظامی محافظت خواهد شد.»

او در عین حال تاکید کرد: پیش از ارسال کمک امدادی بشردوستانه مهم و حیاتی به منطقه و توزیع آن ها بین مردم بیمار و پیش از اجرای عملیات تخلیه مجروحان، باید صدای همه سلاح های خاموش شوند، باید همه درگیری ها به حالت تعلیق دربیایند.

وی گفت: همه طرف های درگیری باید به ما ضمانت بدهند، این امر نمی تواند به یک اعلام یک طرفه محدود و گفته شود که بمباران متوقف شده است.

اظهارنظر آقای لارکه بعد از آن مطرح شد که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای هوایی روسیه و سوریه بمباران حلب را متوقف کرده اند، تصمیمی که بنا به گفته وی به هدف هموار کردن راه برای آتش بس هشت ساعته روز پنجشنبه اتخاذ شده است.

شویگو گفت که “وقفه بشردوستانه” روز پنجشنبه راه را برای خروج مردم غیرنظامی از مسیر ۶ کوریدور هموار خواهد کرد و در نهایت تخلیه افراد بیمار و مجروح از شرق حلب را ممکن می کند.

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا از اعلام این خبر استقبال اما اعلام کردند که وقفه برنامه ریزی شده در روند درگیری باید طولانی تر باشد تا تحویل کمک های امدادی بشردوستانه ممکن شود.

لارکه گفت: ما به تکرار درخواست خود برای توقف (بمباران) ۴۸ ساعته ادامه می دهیم.