نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یمن ضمن اعلام توافق طرف های درگیر در یمن برای برقراری آتش بس ۷۲ ساعته سراسری خواستار توقف عملیات نظامی، از سرگیری فعالیت های کمیته تنش زدایی و آغاز عملیات کمک رسانی به مردم این کشور شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه القدس العربی، اسماعیل ولد الشیخ احمد بدنبال حصول توافق از سوی همه طرف های درگیر با صدور اطلاعیه ای رسما برقراری یک آتش بس ۷۲ ساعته سراسری در یمن از ساعت ۲۳:۳۰ امروز(چهارشنبه نوزدهم اکتبر- بیست و هشتم مهرماه) را اعلام کرد.

وی در این اطلاعیه با اشاره به این که نمایندگان طرفین درگیر در یمن رسما به او اطمینان داده اند که مندرجات توافقنامه ترک مخاصمه در ۱۰ آوریل امسال را رعایت کنند، به احتمال تمدید دوباره این آتش بس در آینده نیز تاکید کرده است.

نماینده بان کی مون این توافقنامه و اجرای آن را زمینه ای برای از سرگیری فعالیت های ‘کمیته تنش زدایی و هماهنگی’ و آغاز عملیات کمک رسانی به آسیب دیدگان یمنی توصیف و ابراز امیدواری کرده است که این قدم به برقراری یک آتش بس دائمی ودستیابی به یک راه حل جامع سیاسی برای بحران یمن منجر شود.

اسماعیل ولد الشیخ احمد بار دیگر از طرفین درگیر و بازیگران منطقه ای و بین المللی خواسته است تا از اجرای کامل این آتش بس حمایت کنند و ضمن تاکید برضرورت توقف هر گونه عملیات نظامی در طول این آتش بس خواستار دسترسی بی قید و شرط و بلامانع امدادگران این نهاد به مردم یمن و توزیع کمک های انساندوستانه در میان آن ها شده است.