یک روزنامۀ ترکیه‌ای حامی اردوغان نقشۀ تحریف‌شده‌ای از ترکیه چاپ کرد که در آن بخش‌هایی از ایران، عراق، سوریه و بلغارستان و چند کشور دیگر به خاک ترکیه اضافه شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ کاربران شبکه های اجتماعی ضمن بازنشر تصویری که در این روزنامه منتشر شده است، تلاش های اردوغان را برای آنچه «احیای امپراتوری عثمانی» نامیدند، محکوم کردند.

پایگاه السومریۀ عراق نوشت: نقشه ای که روزنامۀ «دیلیلیش» منتشر کرده است، زیر عنوان «آیا این ها سرزمین های جدا شده از ترکیه است؟»، کرکوک، موصل و اربیل در عراق، حسکه در سوریه، بخش هایی از خاک ایران، بلغارستان و ارمنستان را هم در خود جای داده است. این روزنامه، همچنین، به بیانیه ای اشاره کرده که در سال ۱۹۲۰ از سوی پارلمان عثمانی صادر شده است و تأکید می کند این سرزمین ها متعلق به ترکیه اند. افزون بر این، در این نقشه به جای فلسطین از نام «اسرائیل» استفاده شده است.

از سوی دیگر، اردوغان در کنفرانس حقوق بین الملل که در استانبول برگزار شد، بار دیگر مدعی شد کشورش در عملیات آزاد سازی موصل شرکت خواهد کرد و هر گونه بحثی دربارۀ موصل را با امنیت ملی خود مرتبط می داند.

اردوغان این سخنان را همزمان با آغاز عملیات آزادسازی موصل از چنگ داعش مطرح کرده است. ارتش ترکیه نیز، با وجود درخواست دولت عراق، نیروهای خود را از پایگاه «بعشیقه» در نزدیکی موصل خارج نکرده است.

http://i.alalam.ir/news/Image/Inner-Media/2016/10/19/alalam_636124928662778899_25f_4x3.jpg