قم – رئیس شورای سیاستگذاری همایش آموزگار فقاهت گفت: سبک زندگی آیت الله محقق داماد در سیره علمی و عملی می‌تواند برای طلاب الگویی مناسب باشد.

به گزارش شیعه پرس، آیت الله رضا استادی در همایش آموزگار فقاهت که قبل از ظهر پنج‌شنبه با حضور مراجع تقلید و رئیس مجلس شورای اسلامی در تالار همایش‌های پژوهشکده علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: اگر مردم امروز در ایران به دین پایبند هستند این مسئله ریشه در گذشته و یکی بودن سخن و عمل علما و فقها بوده است.

وی با بیان اینکه دستاوردهای علمی حوزه از بدو تأسیس تا کنون همواره رو به رشد است، تصریح کرد: تبیین ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری علمای بزرگ در برگزاری چنین همایش‌هایی بسیار دارای اهمیت است.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش آموزگار فقاهت، عنوان کرد: باید با معرفی علمای شاخص و بیان ویژگی‌های رفتاری ایشان از آنان در سبک زندگی الگو گرفت که در این راستا می‌شود به شخصیت آیت الله محقق داماد اشاره کرد که سیره علمی و عملی ایشان برای طلاب امروز می‌تواند به عنوان الگویی مناسب مطرح باشد.

وی با تبیین دلایل تأثیرگذاری علما بین مردم، تصریح کرد: علما و طلاب تنها در زبان خدا ترسی را مطرح نمی‌کردند بلکه در عمل نیز این چنین بودند و همین مسئله موجب شده بود سخن آنان در بین مردم نافذ باشد.

آیت الله استادی ادامه داد: برخی طلاب گمان می‌کنند تحصیل در یک دوره ۱۰ ساله در حوزه آنان را از درس آموزی بی‌نیاز می‌کند در حالی که طلاب باید همواره به کسب علم و دانش اهتمام داشته باشند و لحظه‌ای از مطالعه و کسب معرفت و فقه و معارف الهی کوتاهی نکنند.

وی با عنوان اینکه یکی از ویژگی‌های شاخص علما و طلاب علوم دینی پرهیز از مادی‌گرایی است، بیان کرد: علمای بزرگ شیعه در طول تاریخ برای گسترش اسلام و مکتب اهل بیت (ع) سختی‌های فراوانی را به جان خریدند و تا پای شهادت رفتند اما در زندگی تقیه نکردند و در وصف هیچ ظالمی سخن به دروغ نگفتند.