بندرعباس – استاندار هرمزگان گفت: دانشگاه محل تعصب و هراس از افکار مختلف نیست بلکه محل تحمل عقاید و پرورش عقاید مختلف است.

به گزارش پرس شیعه، جاسم جادری بعد از ظهر جمعه در همایش «گفت و گوی عقلانی در فضای دانشگاهی مقدمه ای برای تحقق همدلی و همزبانی» که در دانشگاه هرمزگان برگزار شد با بیان اینکه مبنای گفت و گو را خداوند متعال بنا نهاده است، عنوان کرد: با گفت و گو می توان به راه های رسیدن به تعامل و همدلی و همزبانی دست پیدا کرد و بهترین مکان برای گفت و گو دانشگاه است تا هرکس نظری دارد در قالب منطق و استدلال حرف خود را بزند.

وی انتخابات را صحنه گفت و گو و بیان دیدگاه ها دانست و افزود: برای اینکه نمایندگان خود را انتخاب کنیم باید نظرات آنها را بشنویم که با گفت و گو و نقد برنامه های کاندیداها این امر محقق می شود.

استاندار هرمزگان ادامه داد: دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران برای ترویج علم ارزش قائل است و منابع انسانی در هر جامعه ای موتور محرکه توسعه و پیشرفت هستند و اگر دانشگاه نباشد حرکت رو به جلویی اتفاق نمی افتد و بر این اساس دانشگاه تنها مرکز آموزش و تحقیق نیست بلکه باید مرکز تبادل افکار و اندیشه ها باشد تا از کنار آن نظرات و افکار سنجیده بیرون بیاید.

جادری با بیان اینکه امروز صاحبان خرد و اندیشه و علم در کشور امور را بر عهده دارند، تصریح کرد: در دانشگاه باید کارها متعهدانه، آزادانه و آگاهانه و همچنین دارای بلوغ فکری در روش های قانونمند باشد و هرکس در چارچوب نظام جمهوری اسلامی گام بر می دارد، حق سخنرانی و بیان نظرات خود در دانشگاه را دارد.

وی گفت: متاسفانه برخی فکر می کنند دانشگاه و تجمعات و بیان دیدگاه ها تنها متعلق به آنان است که این مسئله با روحیه دانشگاه نمی خواند و باید زمینه را برای همه دانشگاهیان فراهم کرد تا نظرات خود را مطرح کنند و از اقدامات نسنجیده و ماجراجویانه در دانشگاه نیز باید پرهیز شود.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه از آرامش و امنیت موجود باید برای ساختن کشور استفاده کنیم، اظهار داشت: کشور متعلق به همه آحاد با هر سلیقه ای است. دولت های مختلف متناسب با توان خود کار کرده اند و امروز زمینه جبران فرصت سوزی ها و تبدیل تهدیدها به فرصت برای کشور فراهم شده و باید از امکانات و توان و نیروی انسانی موجود برای ساختن کشور بهره ببریم.

جادری تاکید کرد: برای ساختن کشور باید عقلانیت حاکم باشد و این امر زمانی محقق می شود که در راس مجموعه انسان هایی باشند که عقل را حاکم بدانند.

وی دانشگاه را پیشانی بلند تحول خواهی در جامعه دانست و بیان داشت: دانشگاه خط مقدم فکری هر جامعه است که در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی نقش اساسی ایفا کرده و امروز نیز نقش دانشگاه در جامعه ما سازنده و تعیین کننده است.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: دانشگاه محل تعصب و هراس از افکار مختلف نیست بلکه محل تحمل عقاید و پرورش عقاید مختلف است و اگر صبر و حوصله در دانشگاه نباشد ماهیت وجودی خود را از دست می دهد .

جادری تأکید کرد: دانشگاهیان با هدایت جامعه به سمت انتخاب درست در انتخابات هفتم اسفند راه را برای توسعه بیشتر کشور فراهم آورند.