بلک ناصری یک مجسمه چوبی سیاه در ابعاد واقعی عیسی مسیح در حال حمل صلیب است و مسیحیان کاتولیک فیلیپین، ۹ ژانویه در آیین مذهبی به آن متوسل می‌شوند.

به گزارش شیعه پرس، یکی از ایام مهم آئینی برای مسیحیت فیلیپین روز ۹ ژانویه است که معروف به روز راهپیمایی «بلک ناصری» یا «بلک نازارین» Black Nazarene است. بلک ناصری به یک مجسمه چوبی سیاه (حضرت مسیح) ناصری صلیب به دست، اشاره دارد که در این روز طی مراسم خاصی آن را در خیابان‌های مانیل به گردش در می‌آورند و جمعیت میلیونی با پای برهنه جهت دیدن آن و تبرک به آن در خیابان‌ها حاضر می‌شوند.

مسیحیان کاتولیک فیلیپین معتقدند که این مجسمه توسط مبلغان اسپانیایی در سال ۱۶۰۶ میلادی با کشتی از مکزیک به فیلیپن آورده شده است و هرچند کشتی آتش گرفته و می‌سوزد ولی این مجسمه چوبی سالم می‌ماند و در طول این مدت طولانی نیز به طور اسرارآمیزی از هر آسیب طبیعی (زلزله و سیل) و غیر آن (جنگ) محفوظ مانده است.

لذا از احترام خاصی نزد مردم برخوردار بوده و معتقدند تبرک آن گناهان را پاک می‌کند و شفا دهنده بیماران و اجابت کننده دعاها و آرزوهاست. بنابراین جمعیت در این راهپیمایی میلیونی ضمن دعا در برابر مجسمه تلاش دارند دستمال سفیدی را به سمت محافظان مجسمه پرتاب تا آنها این دستمال را بر مجسمه کشیده و متبرک سازند و دوباره به صاحب دستمال برگردانند.

امسال نیز که ۹ ژانویه برابر با پنجشنبه (۱۹ دی‌ماه) بودف جمعیت زیادی از مسیحیان مانیل که اکثراً نیز پابرهنه بودند، به خیابان‌های مانیل آمدند و در مراسم سالانه این مناسبت که گرداندن مجسمه سیاه عیسی مسیح در خیابان است، شرکت کردند.

کثرت جمعیت بگونه‌ای است که عده‌ای در بین جمعیت از هوش می‌روند و حتی ممکن است در اثر ازدحام و فشار جمعیت، جان خود را از دست بدهند.

این راهپیمایی در منطقه مهم ریزال مانیل از جلوی کلیسای مهم گوآپو آغاز و بعد حدود ۱۶ ساعت و شب هنگام، مجدداً جمعیت به جلوی این کلیسا برگشت. در این مراسم، کاردینال تاگله نیز در سخنانی این مناسبت را گرامی داشت.

از جمله اهمیت‌های این روز آن است که معمولاً این راهپیمایی آغازی است برای یک سری آئین‌های دیگر که پی در پی در ایام و ماه‌های بعد، مسیحیان فیلیپین آنها را گرامی می‌دارند.