حجت‌الاسلام‌والمسلمین متقی فر از تدوین سند توانمندسازی طرح امامت خبر داد و گفت: ما به دنبال ارتقا روحانیون مستقر در امر تبلیغ هستیم.

به گزارش شیعه پرس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین متقی فر مدیرکل آموزش سازمان تبلیغات اسلامی از تدوین سند توانمندسازی طرح امامت خبر داد و گفت: ما به دنبال ارتقا روحانیون مستقر در امر تبلیغ هستیم.

مدیرکل آموزش سازمان تبلیغات اسلامی با استناد به آیه دوم سوره جمعه گفت: همان‌گونه که قرآن کریم می‌فرماید: هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولًا مِنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ، اساس بعثت انبیا و ائمه هدی رشد و ارتقا و کمال جوامع بشری است و ما با تبعیت از سیره اهل بیت در صدد تحقق جامعه مطلوب هستیم که مقدمه حکومت مهدوی است. طبیعتا خروجی مطلوب و تبلیغ طراز در راستای تمدن سازی مستلزم توانمندی روحانیون است و در عرصه های مهارتی و شناختی آموزش ببینند. فلذا لازم است که ما در همه ی حوزه های تبلیغی دوره های آموزشی و توانمندسازی را برگزار کنیم تا روحانیون بتوانند در این مسیر توانمند بشوند و در تحقق امامت تلاش کنند.

متقی فر با اعلام تدوین سند توانمندسازی طرح امامت گفت: در راستای برطرف کردن نیازها و برطرف کردن موانع و مسائلی که روحانی مستقر و خانواده روحانی دارند، تلاش کردیم تا این نیازها را در آن سند برآورده کنیم و موانع و مسائل را از سر راهشان برداریم. فلذا در ابعاد مختلفی همچون شناختی، مهارتی، اخلاقی، رفتاری و مدیریتی و …، تلاش شده است تا همه نیازها و موانع و مسائل را احصا کرده تا بر اساس آن عناوین آموزشی طراحی شود. در مرحله بعد نیز بر اساس عناوین آموزشی دوره های توانمندسازی برنامه ریزی و عملیاتی شود تا روحانیون ما بعد از طی کردن این دوره های آموزشی، هم نیازهایشان برآورده و هم موانع و مسائل برطرف شود.

وی افزود: نکته مهمی که در سند توانمندسازی وجود دارد این است که نیازها و موانع و مسائل کاملا به صورت میدانی و طی نظرسنجی از روحانیون مستقر احصا شده است، لذا کاملا عملیاتی و میدانی است.

مدیرکل آموزش سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: نکته مهم دیگر این است که در اجرای این سند برای اینکه هم دوره های توانمندی مطابق با توان روحانیون باشد و هم سطح بندی درستی داشته باشیم، دوره های آموزشی را در سه دوره ی مقدماتی ، تکمیلی و پیشرفته طراحی کردیم که در گام اول روحانیون دوره ی مقدماتی را میگذرانند، در گام دوم دوره ی تکمیلی و در گام سوم هم دوره ی پیشرفته. دوره ی مقدماتی طرح مباحث عمومی است که همه ی طلاب نیازمندند که نسبت به این مباحث شناخت داشته باشند. در دوره ی تکمیلی نیز برای تمام آنچه که طلاب در طول خدمت شریف و تبلیغ دین مورد نیاز دارند، مباحث آموزشی ارائه می شود. دوره پیشرفته هم برای روحانیونی است که قرار است الگو باشند و به مرحله الگو بودن می رسند. در این دوره یک سری آموزش هایی در نظر گرفته می شود که روحانیون برجسته و نخبه ی تبلیغی بتوانند روحانیون دیگر را تحت پوشش خود قرار دهند و به صورت الگو عمل کنند.البته دوره های آموزشی مقدماتی و تکمیلی و پیشرفته، با در نظر گرفتن سطح امام و هادی و سفیر و امین متفاوت خواهد بود و هر گروه به تناسب سطح خود در دوره های توانمندسازی شرکت می کنند.

وی در پایان گفت: چشم انداز ما از این طرح تربیت امامان روستا و امامان محله است که بتوانند به مرحله الگو بودن برسند. با تحقق این امر نگاهی که امر تبلیغ را یک کار کم ارزشی تلقی می کند، عوض خواهد شد. ما معتقدیم که باید در جای جای کشورمان از ظرفیت امامان روستا استفاده شود. چراکه آن ها در عرصه ی دین مجاهدانه حضور دارند و واقعا دارند امامت می کنند. روحانیونی به همه ی امور دنیوی و اخروی مردم می پردازند و مورد اعتماد و عنایت مردم هستند.