مدیر موسسه امور خلیج فارس و تحلیلگر سیاسی عربستانی تاکید کرده است که سعودی ها به دلیل مخالفت روسیه و هم پیمانان دولت سوریه توان ورود نظامی به سوریه را ندارند.

به گزارش پرس شیعه، «علی الاحمد» مدیر موسسه امور خلیج فارس و تحلیلگر سیاسی عربستانی ادعای سعودی ها برای ورود زمینی به سوریه را بی اساس دانسته و با تاکید بر ناتوانی آنان برای دست زدن به این اقدام گفت: دخالت نظامی و زمینی عربستان در سوریه از همان ابتدای امر به یک دلیل غیر ممکن بوده است و آن دلیل نپذیرفتن این مسئله از سوی روسیه است، اگر روسیه مایل به ورود نظامی عربستان به سوریه نباشد این امر روی نخواهد داد زیرا عربستان به هیچ وجه تمایل ندارد که نیروهایش توسط جنگنده‌ها و موشک‌های روسیه هدف قرار گیرند و نمی‌تواند این وضع را تحمل کند.

عربستان و ترکیه حق ورود به سوریه را ندارند

وی ادامه داد: این سؤال مطرح است که حتی اگر عربستان دست به این ماجراجویی زده و نیروهای زمینی خود را وارد سوریه کند، هنگامی که نیروهای روسی تانک‌ها و نیروهای سعودی را هدف قرار می‌دهند آنان چگونه می‌توانند به این حملات پاسخ دهند؟ روسیه به طور واضح اعلام کرده است که تصمیم گیری برای ورود هر نیرویی خارجی به سوریه با دولت مرکزی در دمشق است و روس‌ها به آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که عربستان و ترکیه حق ورود به سوریه را ندارند.

علی الاحمد توضیح داد: البته با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران هم پیمان دولت سوریه است می‌توان گفت تصمیم روسیه برای ممانعت از ورود نیروهای ترکیه و عربستان به سوریه یک تصمیم یک سوریه نبوده است و این یک تصمیم گیری دسته جمعی است.

سعودی ها در دام رفتارهای احمقانه خود گرفتار شده اند

وی در خصوص دلیل مطرح شدن ادعای ورود زمینی به سوریه گفت: سعودی‌ها معروف به دست زدن به اقدامات احمقانه هستند و هم اکنون نیز در دام اینگونه اقدامات خود گرفتار شده‌اند، آنان تلاش می‌کنند که بگویند ما طوفان قاطعیت و رعد شمال هستیم و به طور مداوم تبلیغ می‌کنند که ما کاری خواهیم کرد اما در حقیقت هیچ اختیاری از خود ندارند.

مدیر موسسه امور خلیج فارس در پایان تاکید کرد: هم اکنون فشار زیادی بر سعودی‌ها وارد شده و به آنان گفته می‌شود که در خصوص مقابله با داعش هیچ اقدامی نکرده‌اید به طور قطع آنان نیز مخالف روسیه با ورود زمینی به سوریه را مطرح خواهند کرد. در حقیقت عربستان در زمینه مخالفت روسیه با ورود زمینی نیروهای سعودی به سوریه با روس‌ها به توافق رسیده‌اند و این مسئله پوششی برای عقب نشینی از ادعاهای گذشته است.